Rekomandime, Kerkesa, etj.

___________________________________________________________________________

 

    

VITI 2010

      

30/11/2010

Rekomandohet revokimi i pikės 13 dhe 14 tė Udhėzimit Nr. 7087, datė 10.09.2009 "Pėr Rregullimin e disa Ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me Proēedurėn e dhėnies sė Lejeve Shpėrblyese apo tė Veēanta Personave tė Burgosur"

Drejtuar: Ministrit tė Drejtėsisė, z. Bujar NISHANI

Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Burgjeve, z. Gazmend DIBRA

  

30/09/2010

Rekomandojmė marrjen e masave tė nevojshme pėr respektimin e kohės ligjore tė punės e tė pushimit tė punonjėsve tė Policisė sė Seksioneve tė Objekteve, si dhe pagimin e tyre pėr mbikohėn e punės

Drejtuar: Drejtorit tė Policisė sė Qarkut, z. Tonin VOCAJ

Drejtorit te Pergjithshem te Policise se Shtetit, z. Hysni BURGAJ

  

22/07/2010

Rekomandohet pėrmirėsimi i kushteve dhe trajtimi i tė miturve nė Institucionin e Veēantė pėr tė Mitur nė Kavajė

Drejtuar: Drejtorit te Pergjithshem te Burgjeve, z. Gazmend DIBRA

Drejtorit tė Institutit per te Mitur Kavaje

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

11/06/2010

Rekomandim pėr ushtrimin e sė drejtės legjislative, pėr njė ndryshim nė Ligjin nr. 9780 datė 16.07.2007 “Pėr inspektimin e ndertimit” dhe nė Ligjin nr. 10240 dt. 25.02.2010, “Pėr disa shtesa nė Ligjin nr. 9780 dt. 16.07.2007, “Pėr inspektimin e ndėrtimit”

Drejtuar: Ministrit tė Punėve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit, z. Sokol OLLDASHI

 

10/06/2010

Rekomandohet detyrimi i shoqerise OSSH sh.a. per kompensimin sa me pare te te gjithe klienteve te saj, lidhur me faturimin e padrejte qe ka kryer ne drejtim te tyre per 10-diteshin e fundit te dhjetor 2009

Drejtuar: Kryetarit te ERE-s, z. Bujar NEPRAVISHTA

 

08/06/2010

Rekomandohet permiresimi i kushteve dhe trajtimit  te paraburgosurve ne Institucionin e Ekzekutimit te Vendimeve Penale Vaqarr, Tirane

Drejtuar: Drejtorit te Pergjithshem te Burgjeve, z. Gazmend DIBRA

Drejtorit tė I.E.V.P. Vaqarr, z. Valentin MIRAJ

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

  

02/06/2010

Riperseritim rekomandimin per marrjen e masave urgjente pėr rikonstruksionin e ambjenteve te shoqerimit, ndarjen e tyre veēanėrisht pėr persona tė mitur dhe femra ne Komisariatet e Policise Berat, Kuēove, Ēorovode dhe Stacionin e Policise Poliēan si dhe krijimin e ambjenteve tė reja te sigurise per te ndaluarit dhe arrestuarit ne Komisariatin e Policise Berat

Drejtuar: Drejtorit tė Policisė sė Qarkut Berat, z. Altin QATO

Shefit tė Komisariatit tė Policisė Berat, z. Bajram HAJDARMETAJ

Shefit tė Komisariatit tė Policisė Kuēove, z. Rezart HOXHA

Shefit tė Komisariatit tė Policisė Ēorovode, z. Vladimir ZOGA

Shefit tė Stacionit tė Policisė Poliēan, z. Vladimir DUSHKU

Per dijeniDrejtorit tė Pėrgjithshėm tė Policisė sė Shtetit, z. Hysni BURGAJ

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

17/05/2010

Rekomandohet ndryshimi i Urdhėrit Nr.953, datė 06.07.2009 "Pėr kompesimin e qerasė sė banesės pėr ushtarakėt e forcave tė armatosura nė Republikėn e Shqipėrisė" nė pėrputhje me V.K.M-nė Nr.524, datė 30.04.2004 "Pėr masėn dhe mėnyrėn e kompesimit tė qerasė sė banesės pėr ushtarakėt e Forcave tė Armatosura nė Republikėn e Shqipėrisė ", i ndryshuar.

Drejtuar: Ministrit te Mbrojtjes, z. Arben IMAMI

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

17/05/2010

Rekomandohet permiresimi i kushteve dhe trajtimit te paraburgosurve ne Institucionin e Ekzekutimit te Vendimeve Penale Durres

Drejtuar: Drejtorit te Pergjithshem te Burgjeve, z. Gazmend DIBRA

Drejtorit te Institucionit te Paraburgimit Durres, z. Abdulla DUKA

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

17/05/2010

Rekomandohet pėrmirėsimi i kushteve dhe trajtimit tė paraburgosurve nė Institucionin e Ekzekutimit tė Vendimeve Penale "Jordan Misja" Nr. 313, Tiranė.

Drejtuar: Drejtorit te Pergjithshem te Burgjeve, z. Gazmend DIBRA

Drejtorit tė I.E.V.Penale "Jordan Misja", z. Sokrat FEINAJ

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

13/05/2010

Rekomandim lidhur me pėrmirėsimin e kushteve nė Spitalin Psikiatrik nė Vlorė

Drejtuar: Ministrit te Shendetesise, z. Petrit VASILI

                 Drejtores se Spitali Psikiatrik Vlore, zj. Antonela AGAJ

 

13/05/2010

Rekomandohet marrja e masave pėr pėrmirėsimin e kushteve nė Spitalin Psikiatrik pranė Qendrės Spitalore Universitare “Nėnė Tereza”nė Tiranė

Drejtuar: Ministrit te Shendetesise, z. Petrit VASILI

                 Drejtorit te QSUT-se, z. Ilir DASHI

 

13/05/2010

Rekomandojme kthimin ne sherbimin ushtarak ne FA te RSH te shtetasve Altin Muceku, Ylli Ahmataj, Arben Ahmetaj dhe Shkelqim Baftaj, Qazim Qatollari, Dashamir Hasa, Eduart Zylalaj, Gani Meta dhe Murat Meta, ish efektiv te Repartit Ushtarak Nr. 1200, Regjimenti Komando Zall-Herr dhe zhdemtimin financiar te tyre.

Drejtuar: Komandes se Forcave Tokesore, Zall-Herr, Gjeneral Brigade z. Viktor BERDO

Per dijeniMinistrit te Mbrojtjes, z. Arben IMAMI

                  Shefit te Shtabit te Pergjithshem te FA te RSH, Gjeneral Brigade 

                  z. Maksim MALAJ

 

11/05/2010

Rekomandohet rishikimi i kategorizimit te Institutit te te Miturve Kavaje dhe IEVP Durres me qellim eleminimin e mbipopullimit dhe fenomeneve te tjera negative

Drejtuar: Ministrit te Drejtesise, z. Bujar NISHANI

Drejtorit te Pergjithshem te Burgjeve, z. Gazmend DIBRA

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2

 

06/05/2010

Rekomandohet pėrmirėsimi i kushteve tė pėrgjithshme tė I.E.V.Penale 325, Tiranė.

Drejtuar: Drejtorit te Pergjithshem te Burgjeve, z. Gazmend DIBRA

Drejtores tė I.E.V.Penale "Ali Demi", zj. Irena ĒELA

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

06/05/2010

Rekomandojme marrjen e masave te menjehershme per ndertimin e ambjenteve te shoqerimit dhe rikonstruksionin e ambjenteve te sigurimit ne Komisariatin e Policise Vlore me qellim rritjen e standarteve te trajtimit te personave te shoqeruar, te arrestuar dhe te ndaluar nga policia, si dhe zbatimin e kritereve ligjore per shoqerimin e shtetasve ne organet e policise.

Drejtuar: Drejtorit te Pergjithshem te Policise se Shtetit, z. Hysni BURGAJ

Drejtorit te Policise se Qarkut Vlore, z. Arben METKO

Shefit te Komisariatit te Policise Vlore, z. Altin MRIZAJ

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

04/05/2010

Rekomandohet zbatimi i standarteve tė parashikuara nė legjislacionin nė fuqi nė projektin e rikonstruktimin tė dhomave tė ndalimit disiplinor nė Batalionin e Policisė Ushtarake Sauk, Tiranė

Drejtuar: Shefit tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Forcave tė Armatosura, Gjeneral Brigade Maksim MALAJ

Komandantit tė Batalionit tė Policisė Ushtarake Sauk, Kolonel Xhevdet ZENELI

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2

 

04/05/2010

Rekomandohet marrja e masave per zgjidhjen e te gjitha kerkesave te ligjshme te efektivave punonjes te Policise se Burgjeve te patrajtuar financiarisht sipas detyrimeve ligjore.

Drejtuar: Drejtorit te Pergjithshem te Burgjeve, z. Gazmend DIBRA

Drejtorit te Policise se Burgjeve, z. Shpetim BAĒI

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

26/04/2010

Rekomandohet zbatimi i metodave dhe instruksioneve standart te kontrollit per sende te ndaluara ne qeli nga ana e efektivave te Policise se Burgjeve.

Drejtuar: Drejtorit te Pergjithshem te Burgjeve, z. Gazmend DIBRA

Drejtorit te Policise se Burgjeve, z. Shpetim BAĒI

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

21/04/2010

Kėrkohet  zbatimi i rekomandimeve nr.K3/B33-14, datė 19.03.2010, nr. K3/B33-5, datė 27.10.2009, lidhur me  aplikimin e kryer mė datė 08.09.2008 prej shtetasit Bastri Malaj

Drejtuar: Kryeregjistruesit tė Zyrės Qėndrore tė Regjistrimit Pasurive tė Paluajtėshme, z. Arben QIRJAKO

Shenim: Ky dokument pason korrespondencen e nisur dhe te pasqyruar ne rubriken Rekomandime per vitin 2009, date 27/10/2009

 

21/04/2010

Rekomandojme marrjen e masave te menjehershme per ndertimin e ambjenteve te shoqerimit dhe rikonstruksionin e ambjenteve te sigurimit ne Komisariatin e Policise Mat me qellim rritjen e standarteve te trajtimit te personave te shoqeruar, te arrestuar dhe te ndaluar nga policia.

Drejtuar: Drejtorit te Pergjithshem te Policise se Shtetit, z. Hysni BURGAJ

Drejtorit te Policise se Qarkut Diber, z. Ilia NASI

Shefit te Komisariatit te Policise Mat, z. Ismet SHKRETA

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2

 

21/04/2010

Rekomandohet pėrmirėsimi i kushteve dhe trajtimit tė shtetasve tė huaj tė Qendrės Kombėtare tė Pritjes se Azilkėrkuesve

Drejtuar: Ministrit tė Brendshėm, z. Lulzim BASHA

Drejtorit tė Qendrės Kombetare Pritėse pėr Azilkėrkuesit, z. Skėnder DEDJA

 

19/04/2010

Rekomandohet permiresimi i rubrikave ne rregjistrat e takimeve dhe vizitave te IEVP-ve, sipas nevojave te reja per evidenca te sakta dhe te provueshme.

Drejtuar: Drejtorit te Pergjithshem te Burgjeve, z. Gazmend DIBRA

Drejtorit te Policise se Burgjeve, z. Shpetim BAĒI

 

19/04/2010

Rekomandojme marrjen e masave te menjehershme per ndertimin e ambjenteve te shoqerimit dhe rikonstruksionin e ambjenteve te sigurimit ne Komisariatin e Policise Tepelene me qellim rritjen e standarteve te trajtimit te personave te shoqeruar, te arrestuar dhe te ndaluar nga policia, si dhe zbatimin e kritereve ligjore per shoqerimin e shtetasve ne organet e policise.

Drejtuar: Drejtorit te Pergjithshem te Policise se Shtetit, z. Hysni BURGAJ

Drejtorit te Policise se Qarkut Gjirokaster, z. Emri VATA

Shefit te Komisariatit te Policise Tepelene, z. Gent NEHANI

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

15/04/2010

Rekomandohet ushtrimi i kompetencave ligjore nga Inspektorati Ndėrtimor Urbanistik Kombėtar, fillimi dhe  pėrfundimi i proēedimit administrativ, marrje e vendimit pėr prishje nė lidhje me ndėrtim objekti karabina tre kat, nė Rr. “Shyqyri Bėrxolli”, pėrballė  shkollės “Konstandin Kristoforidhi”, Njėsia Bashkiake nr. 10, pa lejen pėrkatėse, si dhe ekzekutimin e tij brenda afateve tė parashikuara ligjore.

Drejtuar: Kryeinspektorit tė Inspektoriatit Ndėrtimor e Urbanistik Kombėtar,   z. Gjergj BOJAXHI

 

13/04/2010

Rekomandohet permiresimi i kushteve dhe trajtimit  te denuarve dhe te paraburgosurve  ne  Qendren Spitalore te Burgjeve ne Tirane

Drejtuar: Drejtorit te Pergjithshem te Burgjeve, z. Gazmend DIBRA

Drejtorit tė Qendrės Spitalore tė Burgjeve, z. Ylber VATA

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

13/04/2010

Rekomandohet permiresimi i kushteve dhe trajtimit te burgusurve dhe te paraburgosurve ne Institucionin e Ekzekutimit te Vendimeve Penale Lezhe.

Drejtuar: Drejtorit te Pergjithshem te Burgjeve, z. Gazmend DIBRA

Drejtorit se I.E.V.P Lezhe, z. Sokrat FEINAJ

 

12/04/2010

Rekomandohet permiresimi i kushteve dhe trajtimit te burgusurve dhe te paraburgosurve ne Institucionin e Ekzekutimit te Vendimene Penale Burrel

Drejtuar: Drejtorit te Pergjithshem te Burgjeve, z. Gazmend DIBRA

Drejtorit se I.E.V.P Burrel, z. Shkelqim GJEĒUKA

 

09/04/2010

Rekomandohet analizimi i ngjarjes dhe marrja e masave per mos perseritjen e skenave te dhunes masive ne Institutin e te Miturve Kavaje.

Drejtuar: Drejtorit te Pergjithshem te Burgjeve, z. Gazmend DIBRA

Drejtorit te Institutit te te Miturve Kavaje, z. Rudin CARA

Per dijeniMinistrit te Drejtesise, z. Bujar NISHANI 

 

08/04/2010

Rekomandojme marrjen e masave te menjehershme per ndertimin e ambjenteve te shoqerimit dhe rikonstruksionin e ambjenteve te sigurimit ne Komisariatin e Policise Sarande dhe Delvine me qellim rritjen e standarteve te trajtimit te personave te shoqeruar, te arrestuar dhe te ndaluar nga policia, si dhe zbatimin e kritereve ligjore per shoqerimin e shtetasve ne organet e policise.

Drejtuar: Drejtorit te Pergjithshem te Policise se Shtetit, z. Hysni BURGAJ

Drejtorit te Policise se Qarkut Vlore, z. Arben METKO

Shefit te Komisariatit te Policise Sarande, z. Besim PALAMANI

Shefit te Komisariatit te Policise Delvine, z. Veri KERMA

   

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

02/04/2010

Rekomandohet permiresimi i kushteve dhe trajtimit te femrave dhe te miturve nė Institucionin e Paraburgimit   313 ne Tirane.

Drejtuar: Drejtorit te Pergjithshem te Burgjeve, z. Gazmend DIBRA

Drejtorit tė I.E.V.P 313 Tirane, z. Shkelqim KALEMI

 

27/01/2010

Rekomandojmė fillimin e ndjekjes penale ndaj punonjėsve tė policisė Alfons Gjoni, Klodian Bala etj, pėr veprėn penale tė “Torturės”, parashikuar nga neni 86 e 25 i K. Penal, tė ndryshuar.

Drejtuar: Drejtuesit tė Prokurorisė sė Rrethit Gjyqėsor, z. Genti XHOLI

 

26/01/2010

Rekomandim per marrjen e masave per ngritjen e nje grupi pune per realizimin e nje studimi  per te ndryshuar kushtet e daljes ne pension te grupit te pensionisteve qe kane dale ne pension per periudhen 01.01.1994 –31.12.1995.

Drejtuar: Ministrit te Financave, z. Ridvan BODE

Per dijeniDrejtoreshes se Institutit te Sigurimeve Shoqerore, zj. Evelina    KOLDASHI

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

22/01/2010

Rekomandim per te rregulluar ligjerisht dhe zgjidhur problematikat qe ekzistojne ne  veprimtarine qe kryen  Policia e Shtetit  gjate mbajtjes se qytetareve ne dhomat e saj te sigurise.

Drejtuar: Kryeministrit te Republikes se Shqiperise, Sh. T. Z. Sali BERISHA

Ministrit te Brendshem, z. Lulzim BASHA

Ministrit te Drejtesise, z. Bujar NISHANI

 

05/01/2010

Rekomandohet marrja e masave disiplinore ndaj Rregjistruesit tė Z.V.RR.P.P., Tiranė, z. Fetah Hasanaj dhe Kryerregjistruesit tė Z.Q.RR.P.P., Tiranė z.Arben Qirjako pėr moskryerje procedurash ligjore nė pėrmbushjen e aplikimit tė shtetasit Fiqiri Kazani pėr pajisje me akte pronėsie mbi njė banesė

Drejtuar: Ministrit te Drejtesise, z. Bujar NISHANI

 

 

 

    

 Shko ne fillim

___________________________________________________________________________

 

Kthim prapa

 

 

© 2002 - Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.

Ky web site mirėmbahet nga Institucioni i Avokatit te Popullit