Rekomandime, Kerkesa, etj.

___________________________________________________________________________

 

    

VITI 2009

    

24/12/2009

Rekomandohet pergatitja e drafteve ligjore per realizimin e inisiatives legjislative nga Qeveria per parandalimin dhe monitorimin e rreziqeve qe vijne nga emetimi ne ajer i gazit radiokativ Radon.

Drejtuar: Ministrit te Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit te Ujrave, z. Fatmir

MEDIU

Pėr dijeni:Kryeministrit tė Republikės sė Shqipėrisė, z. Sali BERISHA

Ministrit te Shendetesise, z. Petrit VASILI

Ministrit te Puneve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit, z. Sokol OLLDASHI

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

23/12/2009

Rekomandim per marrjen e masave per dhenien e menjehershme te demshperblimit per te denuarit politike gjate regjimit komunist qe jane deklaruar te pafajshem dhe qe aktualisht jane gjalle, me pare se kategorite e tjera

Drejtuar: Ministrit te Drejtesise, z. Bujar NISHANI

Ministrit te Financave, z. Ridvan BODE

Pėr dijeni:Kryeministrit tė Republikės sė Shqipėrisė, z. Sali BERISHA

 

04/12/2009

Rekomandime pas ngjarjes se vetvarjes se shtetasit Klodian Bushi ne ambjentet e shoqerimit te Komisariatit te Policise Durres

Drejtuar: Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Policisė sė Shtetit, z. Hysni BURGAJ

Pėr dijeni:Kryeministrit tė Republikės sė Shqipėrisė, z. Sali BERISHA

                 Ministrit te Brendshem, z. Lulzim BASHA

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

26/11/2009

Rekomandojmė analizimin e  shkeljes sė  konstatuar nė mosplotėsimin dhe mosdėrgimin e buletineve tė dėnimit nė rastet e njohjes sė vendimeve tė gjykatave tė huaja nga gjykatat shqiptare dhe nxjerrjen e njė akti nėnligjor nė tė ardhmen

Drejtuar: Ministrit te Drejtesise, z. Bujar NISHANI

   

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2

 

13/11/2009

Rekomandim per zbatimin e Statutit te Universitetit bujqesor te Tiranes per hyrjen ne fuqi te Rregullores se studimeve te ciklit te dyte ne Fakultetin e Ekonomise dhe Agrobiznesit

Drejtuar: Rektorit te Universitetit Bujqesor te Tiranes, Prof. Dr. Fatos HARIZAJ

                 Dekanit te Fakultetit te Ekonomise dhe Agrobiznesit prane Universitetit Bujqesor te Tiranes, Prof. Bahri MUSABELLIU

Pėr dijeni: Ministrit te Arsimit dhe Shkences

                  Z. Myqerem TAFAJ

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

06/11/2009

Rekomandohet marrja e masave pėr  ekzekutimin e Vendimit Gjyqėsor Nr. 94, datė 14.07.2008, tė dhėnė nga  Gjykata e Apelit Tiranė nė favor tė  shtetases Ardita Alsula

Drejtuar: Ministrit te Drejtesise, z. Bujar NISHANI

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

06/11/2009

Kėrkohet kthimi i pėrgjigjeve tė disa rekomandimeve tona drejtuar Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Policisė sė Shtetit dhe Drejtorėve tė Policive nė Qarqe

Drejtuar: Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Policisė sė Shtetit, z. Hysni BURGAJ

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

04/11/2009

Pėrsėrisim rekomandimin pėr pėrshpejtimin e zgjidhjes sė problemit tė sigurimit tė bashkėshortėve/eve qė shoqėrojnė nėpunėsin nė pėrfaqėsitė tona diplomatike

Drejtuar: Ministrit te Punėve tė Jashtme, z. Ilir META

 

Shenim: Ky dokument pason korrespondencen e nisur dhe te pasqyruar ne rubriken Rekomandime per vitin 2008, date 20/06/2008

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

30/10/2009

Rekomandojme pergatitjen e projektit te VKM-se “Per rregullimin e marredhenieve te Policise se Shtetit me te tretet, per llojet e sherbimeve policore shtese qe ofron policia dhe tarifat e pageses per keto sherbime”, si dhe dergimin e tij per miratim ne Keshillin e Ministrave, ne baze dhe per zbatim te neneve 48 dhe 129 te ligjit nr. 9749, dt. 04.06.2007 “Per Policine e Shtetit”

Drejtuar: Ministrit te Brendshem, z. Lulzim BASHA

Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Policisė sė Shtetit, z. Hysni BURGAJ

Pėr dijeni:Kryeministrit tė Republikės sė Shqipėrisė, z. Sali BERISHA

   

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

29/10/2009

Rekomandojmė plotėsimin e mangėsive tė konstatuara nė I.E.V.Penale Durrės

Drejtuar: Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Burgjeve, z. Gazmend DIBRA

                 Drejtorit tė I.E.P.V. Penale Durres, z. Abdulla DUKA

Pėr dijeni: Ministrit te Drejtesise, z. Bujar NISHANI

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

  

27/10/2009

Rekomandohet marrja e masave disiplinore ndaj punonjėsit (ve) tė Z.V.RR.P.P. Tiranė i ( tė)  cili (ėt)   nuk kanė pėrmbushur nė mėnyrė tė rregullt detyrėn nė trajtimin e aplikimit datė 08.09.2008 pėr ndarjen dhe pajisjen me dokument pronėsie tė ankuesit Bastri Malaj mbi pasurin tokė me sipėrfaqe 3000m2

etj...

Drejtuar: Kryerregjistruesit tė Zyrės Qendrore tė Rregjistrimit tė Pasurive tė Paluajtėshme, z. Arben QIRJAKO

Pėr dijeni:Ministrit tė Drejtėsisė, z. Bujar NISHANI

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

22/10/2009

Rekomandojme sistemimin e te semurit mendor Fatmir Rasho ne Qendren e Zhvillimit te Perkujdesit Shoqeror ne Vlore si dhe ngritjen e nje qendre te posacme per kategorine e te semureve mendore, te cilet jane mbi moshen 25 vjeē

Drejtuar: Ministrit tė Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta, 

z. Spiro KSERA

Drejtorit tė Shėrbimit Social Shtetėror Tiranė, z. Mihal NAĒO

Pėr dijeni: Kryeministrit tė Republikės sė Shqipėrisė, z. Sali BERISHA

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

09/10/2009

Rekomandojme pergatitjen e projektit te VKM-se “Per pagat referuese te njesuara dhe rregullat e llogaritjes se pages mesatare referuse per te gjithe karrieren” dhe dergimin e tij per miratim ne Keshillin e Ministrave, ne baze dhe per zbatim te neneve 4 dhe 30 te ligjit nr. 10142, dt. 15.05.2009.

Drejtuar: Ministrit te Brendshem, z. Lulzim BASHA

Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Policisė sė Shtetit, z. Ahmet PRENĒI

Pėr dijeni:Kryeministrit tė Republikės sė Shqipėrisė, z. Sali BERISHA

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2

 

08/10/2009

Kerkese per shpjegime per digen e Liqenit Artificial te Tiranes

Drejtuar: Ministrit te Puneve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit,

z. Sokol OLLDASHI                 

Pėr dijeni:Kryeministrit tė Republikės sė Shqipėrisė, z. Sali BERISHA

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1 

 

08/10/2009

Rekomandojmė marrjen e masave urgjente pėr rikonstruksionin e ambjenteve tė shoqėrimit, si dhe ndarjen e tyre veēanėrisht pėr persona tė mitur dhe femra nė Komisariatin e Policisė Lushnje

Drejtuar: Drejtorit tė Policisė sė Qarkut Fier, z. Shemsi PRENĒI

                 Shefit tė Komisariatit tė Policisė Lushnje, z. Selman TEMA

Pėr dijeni:Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Policisė sė Shtetit, z. Ahmet PRENĒI

                 

Nė vijim tė rekomandimit:   1 

 

08/10/2009

Rekomandojmė marrjen e masave urgjente pėr   krijimin e ambjenteve tė reja te shoqėrimit dhe te sigurise per te shoqeruarit ndaluarit dhe arrestuarit si dhe ndarjen e tyre veēanėrisht pėr persona tė mitur dhe femra nė Komisariatin e Policisė Berat.

Drejtuar: Drejtorit tė Policisė sė Qarkut Berat, z. Benard ĒAUSHI

                 Shefit tė Komisariatit tė Policisė Berat, z. Agim BUĒPAPA

Pėr dijeni:Ministrit tė Brendshėm, z. Lulzim BASHA

                 Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Policisė sė Shtetit, z. Ahmet PRENĒI

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

07/10/2009

Rekomandohet pėrmirėsimi i kushteve dhe trajtimit tė paraburgosurve nė Institucionin e Paraburgimit Kukės.

Drejtuar: Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Burgjeve, z. Gazmend DIBRA

                 Drejtorit tė Institucionit te Paraburgimitl, z. Kreshnik ELEZI

Pėr dijeni: Ministrit te Drejtesise, z. Bujar NISHANI

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

07/10/2009

Rekomandohet pėrmirėsimi i kushteve dhe trajtimit tė burgosurve dhe paraburgosurve nė I.E.V.P. Burrel.

Drejtuar: Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Burgjeve, z. Gazmend DIBRA

                 Drejtorit tė I.E.P.V. Burrel, z. Shkelqim GJOĒUKA

Pėr dijeni: Ministrit te Drejtesise, z. Bujar NISHANI

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

06/10/2009

Kerkohen shpjegime per mosdhėnien e gradės N/Kolonel Zotit Leonard Llesh Trokthi

Drejtuar: Ministrit te Mbrojtjes, z. Arben IMAMI

 

06/10/2009

Rekomandohet marrja e masave disiplinore ndaj punonjėsit (ve) tė Z.V.RR.P.P. Tiranė i ( tė)  cili (ėt)   nuk kanė pėrmbushur nė mėnyrė tė rregullt detyrėn nė trajtimin e aplikimit tė vitit 2002 pėr pajisjen me dokument pronėsie tė ankuesit Fiqiri Kazani.

Marrjen e masave tė menjėhershme pėr lėshimin e akteve tė pronėsisė mbi banesė, konform aplikimit tė vitit 2002, nė favor tė ankuesit Fiqiri Kazani

Drejtuar: Kryerregjistruesit tė Zyrės Qendrore tė Rregjistrimit tė Pasurive tė Paluajtėshme, z. Arben QIRJAKO

  

Para dhe nė vijim tė rekomandimit:   1   2   3   4

 

06/10/2009

Rekomandojme marrjen e masave te menjehershme per ndertimin e ambjenteve te shoqerimit dhe rikostruksionin e ambjenteve te sigurimit ne Drejtorine e Policise se Qarkut Diber dhe ne Komisariatet ne varesi te saj me qellim rritjen e standarteve te trajtimit te personave te shoqeruar, te arrestuar dhe te ndaluar nga policia, si dhe zbatimin e kritereve ligjore per shoqerimin e shtetasve ne organet e policise

Drejtuar: Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Policisė sė Shtetit, z. Ahmet PRENĒI

                 Drejtorit tė Policisė sė Qarkut Diber, z. Ali ELEZI

 

06/10/2009

Rekomandohet fillimi sa me i shpejte i punimeve per rikonstruksion dhe krijimin e ambjenteve te reja te Paraburgimit Berat, me qellim permiresimin e kushteve te te paraburgosurve.

Drejtuar: Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Burgjeve, z. Gazmend DIBRA

                 Drejtorit tė Paraburgimit Berat, z. Agron MAHMUTAJ

Pėr dijeni: Ministrit te Drejtesise, z. Bujar NISHANI

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1 

 

06/10/2009

Rekomandohet marrja e masave per permiresimin e kushteve, ne Qendren e Zhvillimit Korēe.

Drejtuar: Ministrit tė Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta, 

z. Spiro KSERA

Drejtorit tė Shėrbimit Social Shtetėror Tiranė, z. Mihal NAĒO

Drejtores sė Qėndrės sė Zhvillimit Korēe, zj. Arjana SKLLAVI

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2

 

05/10/2009

Rekomandojme marrjen e masave te menjehershme per ndertimin e ambjenteve te shoqerimit dhe sigurimit ne Drejtorine e Policise se Qarkut Kukes dhe ne Komisariatet ne varesi te saj me qellim rritjen e standarteve te trajtimit te personave te shoqeruar, te arrestuar dhe te ndaluar nga policia, si dhe zbatimin e kritereve ligjore per shoqerimin e shtetasve ne organet e policise

Drejtuar: Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Policisė sė Shtetit, z. Ahmet PRENĒI

                 Drejtorit tė Policisė sė Qarkut Kukes, z. Muharrem FURRIKU

  

16/09/2009

Rekomandojme marrjen e masave te menjehershme per te permiresuar kushtet e ambjenteve te shoqerimit dhe sigurimit ne Drejtorine e Policise se Qarkut Lezhe dhe ne Komisariatet ne varesi te saj me qellim rritjen e standarteve te trajtimit te personave te shoqeruar, te arrestuar dhe te ndaluar nga policia, si dhe zbatimin e kritereve ligjore per shoqerimin e shtetasve ne organet e policise

Drejtuar: Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Policisė sė Shtetit, z. Ahmet PRENĒI

                 Drejtorit tė Policisė sė Qarkut Lezhe, z. Mergim HOXHA

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

16/09/2009

Rekomandojme marrjen e masave te menjehershme per te permiresuar kushtet e ambjenteve te shoqerimit dhe sigurimit ne Drejtorine e Policise se Qarkut Shkoder dhe ne Komisariatet ne varesi te saj me qellim rritjen e standarteve te trajtimit te personave te shoqeruar, te arrestuar dhe te ndaluar nga policia, si dhe zbatimin e kritereve ligjore per shoqerimin e shtetasve ne organet e policise.

Drejtuar: Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Policisė sė Shtetit, z. Ahmet PRENĒI

                 Drejtorit tė Policisė sė Qarkut Shkoder, z. Vullnet TOPALLI

  

15/09/2009

Rekomandojme qe te analizoni rastin e shoqerimit ne polici te 40 shtetasve, ndermjet te cileve A. Sh., Sh. Sh. dhe O. L. dhe te jepni masa disiplinore ndaj  punonjesve te policise qe kane kryer shkeljet ligjore

Drejtuar: Drejtorit tė Policisė sė Qarkut Elbasan, z. Aleks HAJDARI

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2

 

15/09/2009

Rekomandohet marrja nė analizė e ngjarjes sė ndodhur nė Institutin e Ekzekutimeve Penale Lezhė me dt.10.09.2009, gjatė sė cilė janė dhunuar fizikisht disa te paraburgosur, si dhe fillimin e procedimit disiplinor dhe dhėnia e masave disiplinore ndaj punonjėsve tė policisė sė burgjeve qė kanė kryer shkelje ligjore.

Drejtuar: Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Burgjeve, z. Gazmend DIBRA

                 Drejtorit tė I.E.V.P-se Lezhe, z. Valentin MIRI

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2

 

30/07/2009

Rekomandohet marrja e masave per permiresimin e kushteve dhe trajtimit te personave me aftesi te kufizuar ne Qendren e Zhvillimit, Vlore

Drejtuar: Ministrit tė Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta, 

z. Viktor GUMI

Drejtorit tė Shėrbimit Social Shtetėror Tiranė, z. Mihal NAĒO

Drejtores sė Qėndrės sė Zhvillimit Vlore, zj. Olta SINANI

     

Nė vijim tė rekomandimit:   1  

 

30/07/2009

Rekomandohet marrja e masave pėr ekzekutimin e vendimeve penale ndaj personave qė duhet tė lirohen nga burgu, menjėherė pas shpalljes sė vendimeve nga Gjykata e Lartė

Drejtuar: Kryetares sė Gjykatės sė Lartė, zj. Shpresa BEĒAJ

                 Prokurores sė Pėrgjithshme, zj. Ina RAMA

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

  

29/07/2009

Rekomandohet pėrmirėsimi i kushteve dhe trajtimit tė burgusurve dhe tė paraburgosurve nė Institucionin e Ekzekutimit tė Vendimeve Penale Rrogozhinė.

Drejtuar: Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Burgjeve, z. Gazmend DIBRA

                 Drejtorit tė I.E.V.P-se Rrogozhine, z. Ismail ĒELA

Pėr dijeni: Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2

 

29/07/2009

Rekomandohet permiresimi i kushteve dhe trajtimit te te moshuarve qe strehohen ne Shtepine e te Moshuarve, Gjirokaster.

Drejtuar: Ministrit tė Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta, 

z. Viktor GUMI

Drejtorit tė Shėrbimit Social Shtetėror Tiranė, z. Mihal NAĒO

Drejtorit sė Shtėpisė sė te Moshuarve Gjirokaster, z.Arjanit MUHO

     

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2

 

29/07/2009

Rekomandohet marrja e masave per permiresimin e kushteve, ne Shtepine e Femijes 6-15 vjeē, Sarande

Drejtuar: Ministrit tė Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta, 

z. Viktor GUMI

Drejtorit tė Shėrbimit Social Shtetėror Tiranė, z. Mihal NAĒO

Drejtores sė Shtėpisė sė Fėmijės 6-15 vjeē Sarande, zj.Elda VOGLI

     

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

29/07/2009

Kėrkesė pėr shpjegime lidhur me zhurmat akustike nė zonėn e bllokut Tiranė

Drejtuar: Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Menaxhimit tė Shėrbimeve prane Bashkise Tirane

Pėr dijeni: Kryetarit te Bashkisė Tiranė, z. Edi RAMA

    

Nė vijim tė kėrkesės:   1

  

28/07/2009

Rekomandohet marrja e masave dhe pėrmirėsimi i sinjalistikės rrugore nė akset rrugore, tė inspektuara nga ana jonė nė datėn 27.07.2009

Drejtuar: Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Rrugėve, z. Andi TOMA

Pėr dijeni: Kryeministrit tė Republikės sė Shqipėrisė, z. Sali BERISHA

                  Ministrit tė Punėve Publike Transportit dhe Telekomunikacioneve

                  Z. Sokol OLLDASHI

   

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

28/07/2009

Rekomandohet konstatimi si absolutisht i pavlefshem i Urdhrit Nr 171 date 30.12.2008 dhe vazhdimi i proēedurave per marrjen e titujve akademike ne Universitetin Bujqesor te Tiranes

Drejtuar: Rektorit te Universitetit Bujqesor, z. Fatos HARIZAJ

Pėr dijeni: Ministrit te Arsimit dhe Shkences, z. Fatos BEJA

     

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

27/07/2009

Rekomandohet permiresimi i kushteve dhe trajtimit te femijeve, qe strehohen ne Shtepine e Femijes 0-6 vjeē, Vlore

Drejtuar: Ministrit tė Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta, 

z. Viktor GUMI

Drejtorit tė Shėrbimit Social Shtetėror Tiranė, z. Mihal NAĒO

Drejtores sė Shtėpisė sė Fėmijės 0-6 vjeē Vlore, zj. Olta GANAJ

     

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

22/07/2009

Rekomandohet qė t’i kėrkohet kompanisė konēensionare “Sagem”, krijimi i kushteve lehtesuese qytetarėve qė aplikojnė  pėr pajisjen e tyre me leternjoftime dhe pasaporta biometrike

Drejtuar: Ministrit tė Brendshėm, z. Bujar NISHANI

Pėr dijeni: Kryeministrit tė Republikės sė Shqipėrisė, z. Sali BERISHA

  

21/07/2009

Rekomandohen masa urgjente pėr parandalimin e dhunės ndaj tė burgosurve dhe paraburgosurve qė vuajnė dėnimin nė Burgun e Korēės

Drejtuar: Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Burgjeve, z. Gazmend DIBRA

                 Drejtorit tė I.E.V.P-se Korēe, z. Petrit BAZELLI

Pėr dijeni: Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

26/06/2009

Rekomandohet permiresimi i kushteve dhe trajtimit te burgosurve dhe te paraburgosurve ne Institucionin e Ekzekutimit te Vendimeve Penale Korēe.

Drejtuar: Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Burgjeve, z. Gazmend DIBRA

                 Drejtorit tė I.E.V.P-se Korēe, z. Petrit BAZELLI

Pėr dijeni: Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2   3

 

23/06/2009

Rekomandohet marrja e masave te menjehershme per trajtimin ligjor te te semurit mendor Prek Gjelaj i cili mbahet padrejtesisht dhe ne kushte te papershtatshme ne I.E.P.V. Shenkolle Lezhe

Drejtuar: Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ

Prokurores se Pergjithshme, zj. Ina RAMA

Kėshillit tė Lartė tė Drejtėsisė, z. Kreshnik SPAHIU

Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Burgjeve, Z. Gazmend DIBRA

Drejtorit te Qendres  Spitalore te Burgut, z. Ylber VATA

Kryetares se Gjykates Shkalles Pare Shkoder, znj. Valbona VATA

Kryetarit te Prokurorise Rrethit Shkoder, z. Perparim KULLURI

Drejtorit te I.E.V.P. Shenkoll, Lezhe, z. Valentin MIRAJ

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2

 

17/06/2009

Rekomandim ne lidhje me derdhjen e kontributit si te vetpunesuar ne bujqesi te personave qe kane nderruar vendbanim

Drejtuar: Ministrit te Financave, z. Ridvan BODE

Pėr dijeni:Drejtoreshes se Institutit te Sigurimeve Shoqerore, zj. Evelina KOLDASHI

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2

 

16/06/2009

Rekomandohet permiresimi i trajtimit te te moshuarve qe strehohen ne Qendren Ditore te te moshuarve, Kamez

Drejtuar: Ministrit tė Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta, 

z. Viktor GUMI

Drejtorit tė Shėrbimit Social Shtetėror Tiranė, z. Mihal NAĒO

Drejtorit tė Shtėpisė sė te Moshuarve Kamez, Tiranė, z. Hysen GJYLI

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

15/06/2009

Rekomandohet marrja e masave konkrete nga METE, dhe KESH sha per zbatimin e dispozitave te Kodit te Punes dhe Ligjit “Per sigurimet shoqerore”, ne drejtim te perfitimit te pageses se vjetersise ne pune dhe nje vit asistence te punonjesve te larguar nga puna, si pasosje e ristrukturimit te SHKEE-se ne varesi te KESH sha

Drejtuar: Ministrit te Ekonomise, Tregtise dhe Energjitikes, z. Genc RULI

Drejtorit te Pergjithshem te KESH sha, z. Gjergj BOJAXHI

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

05/06/2009

Rekomandim per problemet e dala nga inspektimi i kryer ne Qendren Ditore te Zhvillimit ne Lezhe

Drejtuar: Drejtorit tė Shėrbimit Social Shtetėror, z.Mihal NAĒO

Pėr dijeni:Ministrit tė Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta, 

z. Viktor GUMI

Drejtores sė Qendrės Ditore tė Zhvillimit, zj. Loreta PALI

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2

 

02/06/2009

Rekomandim ne lidhje me problemet e dala nga inspektimi i kryer ne Qendren e Zhvillimit ne Shkoder

Drejtuar: Drejtores sė Qendrės sė Zhvillimit Shkodėr, zj. Marije KOLIQI

Pėr dijeni:Ministrit tė Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta, 

z. Viktor GUMI

Drejtorit tė Shėrbimit Social Shtetėror Tiranė, z. Mihal NAĒO

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

  

01/06/2009

Rekomandohet permiresimi i kushteve dhe trajtimit te te moshuarve qe strehohen ne Shtepine e te Moshuarve, Shkoder.

Drejtuar: Ministrit tė Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta, 

z. Viktor GUMI

Drejtorit tė Shėrbimit Social Shtetėror Tiranė, z. Mihal NAĒO

Drejtores sė Shtėpisė sė tė Moshuarve Shkodėr, zj. Vildana GUSHTA

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

27/05/2009

Dergohen rezultatet e sondazhit per identifikimin e dhunes policore tek te miturit e paraburgosur ne Tirane dhe rekomandohet marrja e masave urgjente per parandalimin e tortures ne Institucionet e Policise se Shtetit.

Drejtuar: Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Policisė sė Shtetit, z. Ahmet PRENĒI

                 Drejtorit tė Policisė sė Qarkut Tirane, z. Tonin VOCAJ

                 Prokurorit te Rrethit Tirane, z. Genti XHOLI

Pėr dijeni:Kryeministrit tė Republikės sė Shqipėrisė, z. Sali BERISHA

                 Ministrit tė Brendshėm, z. Bujar NISHANI

                 Prokurores se Pergjithshme, zj. Ina RAMA

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2

   

25/05/2009

Rekomandohet permiresimi i kushteve dhe trajtimit te paraburgusurve ne Institucionin e Paraburgimit 302 ne Tirane

Drejtuar: Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Burgjeve, z. Gazmend DIBRA

                 Drejtorit tė I.E.V.P-se 302 Tirane, z. Agron ĒORATI

Pėr dijeni: Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

25/05/2009

Rekomandojmė marrjen e masave urgjente pėr rikonstruksionin e ambjenteve tė shoqėrimit, si dhe ndarjen e tyre veēanėrisht pėr persona tė mitur dhe femra nė Stacionin e Policisė Cėrrik

Drejtuar: Drejtorit tė Policisė sė Qarkut Elbasan, z. Aleks HAJDARI

                 Shefit tė Komisariatit tė Policisė Elbasan, z. Besnik PALAMANI 

                 Shefit tė Stacionit tė Policisė Cėrrik, z. Bujar GRIPSHI 

Pėr dijeni:Ministrit tė Brendshėm, z. Bujar NISHANI

                 Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Policisė sė Shtetit, z. Ahmet PRENĒI

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

25/05/2009

Rekomandojmė marrjen e masave urgjente pėr rikonstruksionin e ambjenteve tė shoqėrimit, si dhe ndarjen e tyre veēanėrisht pėr persona tė mitur dhe femra nė Komisariatin e Policisė Librazhd

Drejtuar: Drejtorit tė Policisė sė Qarkut Elbasan, z. Aleks HAJDARI

                 Shefit tė Komisariatit tė Policisė Librazhd, z. Ferdinand DUSHO 

Pėr dijeni:Ministrit tė Brendshėm, z. Bujar NISHANI

                 Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Policisė sė Shtetit, z. Ahmet PRENĒI

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

25/05/2009

Rekomandohet marrja e masave per permiresimin e kushteve, ne Shtepine e Femijes shkollor 6-14 vjec Shkoder.

Drejtuar: Ministrit tė Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta, 

z. Viktor GUMI

Drejtorit tė Shėrbimit Social Shtetėror Tiranė, z. Mihal NAĒO

Drejtorit tė Shtėpisė sė Fėmijės Shkodėr, z. Arian DUSHAJ

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2

  

22/05/2009

Rekomandim per ndryshimin e germes “dh”, te pikes 3 te Vendimit te Keshillit te Ministrave nr.787 date 26.11.2003 ‘‘Per zbatimin e fazes se katert te ngushtimit te diferencave ne masen e pensioneve’’ dhe tabeles C.f bashkangjitur ketij vendimi

Drejtuar: Ministrit te Financave, z. Ridvan BODE

Drejtoreshes se Institutit te Sigurimeve Shoqerore, zj. Evelina KOLDASHI

Pėr dijeni:Kryeministrit tė Republikės sė Shqipėrisė, z. Sali BERISHA

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

22/05/2009

Rekomandojme identifikimin dhe ndeshkimin disiplinor te punonjesve te Gardes se Republikes te cilet qendruan indiferente dhe “pergezuan” autorin e vepres penale Pellumb Borshi qe dhunoi te verberit

Drejtuar: Komandantit te Gardes se Republikes, z. Ndrea PRENDI

Pėr dijeni:Ministrit tė Brendshėm, z. Bujar NISHANI

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

22/05/2009

Rekomandojme identifikimin dhe ndeshkimin disiplinor te punonjesve te policise te cilet qendruan indiferente ndaj autorit te vepres penale Pellumb Borshi qe dhunoi te verberit.

Drejtuar: Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Policisė sė Shtetit, z. Ahmet PRENĒI

                 Drejtorit tė Policisė sė Qarkut Tirane, z. Tonin VOCAJ

                 Shefit te Komisariatit te Policise Nr. 1, z. Dorian MUĒA

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

22/05/2009

Rekomandojme marrjen e masave te menjehershme per te permiresuar kushtet e ambjenteve te shoqerimit dhe sigurimit ne organet e policise me qellim rritjen e standarteve te trajtimit te personave te shoqeruar, arrestuar dhe ndaluar nga policia

Drejtuar: Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Policisė sė Shtetit, z. Ahmet PRENĒI

                 Drejtorit tė Policisė sė Qarkut Tirane, z. Tonin VOCAJ

Pėr dijeni:Ministrit tė Brendshėm, z. Bujar NISHANI

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

                 

08/05/2009

Rekomandojmė marrjen e masave urgjente pėr rikonstruksionin e ambjenteve tė shoqėrimit, si dhe ndarjen e tyre veēanėrisht pėr persona tė mitur dhe femra nė Stacionin e Policisė Fushė-Krujė

Drejtuar: Drejtorit tė Policisė sė Qarkut Durrės, z. Ilia NASI

                 Shefit tė Komisariatit tė Policisė Krujė, z. Adnant SHEHU

                 Shefit tė Stacionit tė Policisė Fushė-Krujė, z Gėzim PJETĖRNIKA

Pėr dijeni:Ministrit tė Brendshėm, z. Bujar NISHANI

                 Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Policisė sė Shtetit, z. Ahmet PRENĒI

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

08/05/2009

Rekomandojmė marrjen e masave urgjente pėr pėrshtatjen e dhomave tė shoqėrimit sipas konceptimit tė bėrė nga ligji i ri Nr.9749, dt. 04.06.2007 “Pėr Policinė e Shtetit” nė Komisariatin e Policise Shijak

Drejtuar: Drejtorit tė Policisė sė Qarkut Durrės, z. Ilia NASI

                 Shefit tė Komisariatit tė Policisė Shijak, z. Bajram HAJDARMETAJ

Pėr dijeni:Ministrit tė Brendshėm, z. Bujar NISHANI

                 Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Policisė sė Shtetit, z. Ahmet PRENĒI

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

07/05/2009

Rekomandohet permiresimi i kushteve dhe trajtimit te femrave dhe te miturve nė burgun 313 ne Tirane

Drejtuar: Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Burgjeve, z. Gazmend DIBRA

                 Drejtorit tė I.E.V.P-se 313 Tirane, z. Shkelqim KALEMI

Pėr dijeni:Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

24/04/2009

Rekomandojme nxjerrjen e nje akti nenligjor nepermjet te cilit te njoftohen dhe detyrohen te gjitha institucionet publike dhe jopublike per te njohur dhe pranuar leternjoftimin e ri si dokument baze identifikimi te shtetasve

Drejtuar: Kryeministrit tė Republikės sė Shqipėrisė, z. Sali BERISHA

                 Ministrit tė Brendshėm, z. Bujar NISHANI

                 Ministrit tė Punėve tė Jashtme, z. Lulzim BASHA

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1

  

24/04/2009

Rekomandojmė nxjerrjen e njė urdhri qė Drejtoritė Arsimore tė ndalojnė pėrdorimin e shkollave dhe pjesėmarrjen e nxėnėsve dhe tė mėsuesve te shkollave ne mitingjet elektorale te partive politike te vendit gjate orarit te mėsimit

Drejtuar: Ministrit te Arsimit dhe Shkences, z. Fatos BEJA

Pėr dijeni:Kryeministrit tė Republikės sė Shqipėrisė, z. Sali BERISHA

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

21/04/2009

Rekomandohet fillimi i hetimit pėr veprat penale tė “Torturės” dhe “Kryerjes sė veprimeve arbitrare”, parashikuar nga nenet 86 dhe 250 tė Kodit Penal, nė ngarkim tė shtetasit Pavlin Zhivani me detyrė Shef i Seksionit tė Parandalimit tė Krimeve dhe Policimit nė Komunitet nė Komisariatin e Policisė Dibėr.

Drejtuar: Drejtuesit tė Prokurorisė sė Rrethit Gjyqėsor Diber, z. Arben NIKA

Pėr dijeni: Prokurores se Pergjithshme, zj. Ina RAMA

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

21/04/2009

Rekomandojmė marrjen e masave urgjente pėr rikonstruksionin e ambjenteve tė shoqėrimit, si dhe ndarjen e tyre veēanėrisht pėr persona tė mitur dhe femra nė Komisariatin e Policisė Delvinė

Drejtuar: Drejtorit tė Policisė sė Qarkut Vlore, z. Vehbi BUSHATI

                 Shefit tė Komisariatit tė Policisė Delvinė, z. Veri KERMA

Pėr dijeni:Ministrit tė Brendshėm, z. Bujar NISHANI

                 Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Policisė sė Shtetit, z. Ahmet PRENĒI

 

21/04/2009

Rekomandojmė marrjen e masave urgjente pėr rikonstruksionin e ambjenteve tė shoqėrimit, si dhe ndarjen e tyre veēanėrisht pėr persona tė mitur dhe femra nė Stacionin e Policisė Himarė

Drejtuar: Drejtorit tė Policisė sė Qarkut Vlore, z. Vehbi BUSHATI

                 Shefit tė Komisariatit tė Policisė Vlorė, z. Taulant KONDI

                 Shefit tė Stacionit tė Policisė Himarė, z. Erion DANI

Pėr dijeni:Ministrit tė Brendshėm, z. Bujar NISHANI

                 Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Policisė sė Shtetit, z. Ahmet PRENĒI

 

17/04/2009

Rekomandohet krijimi i kushteve pėr transferimin e tė sėmurėve mendorė qė mbahen padrejtėsisht nė Qendrėn Spitalore tė Burgjeve Tiranė, duke rikonstruktuar burgun e Krujės

Drejtuar: Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ

                Ministres sė Shendetėsisė, zj. Anila GODO

Pėr dijeni:Kryeministrit tė Republikės sė Shqipėrisė, z. Sali BERISHA

                 Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Burgjeve, Z. Gazmend DIBRA

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2

 

17/04/2009

Rekomandohet analiza e ngjarjes sė ndodhur nė Komisariatin e Policisė Dibėr me shtetasin e mitur E.LL., fillimi procedimit disiplinor dhe dhėnia e masave disiplinore ndaj punonjėsve tė policisė qė kanė kryer shkelje ligjore

Drejtuar: Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Policisė sė Shtetit, z. Ahmet PRENĒI

Pėr dijeni:Ministrit tė Brendshėm, z. Bujar NISHANI

    

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

14/04/2009

Rekomandohet marrja e masave per permiresimin e kushteve dhe trajtimit te personave me aftesi te kufizuar ne Qendren e Zhvillimit “ Une jam si Ju”, Berat

Drejtuar: Ministrit tė Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta, 

z. Anastas DURO

Drejtorit tė Shėrbimit Social Shtetėror, z. Mihal NAĒO

Drejtores sė Qendrės sė Zhvillimit "Unė jam si Ju" Berat, zj. Eglantina SHTREPI

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

14/04/2009

Rekomandohet permiresimi i kushteve dhe i trajtimit te te denuarve te Burgut Krujė

Drejtuar: Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Burgjeve, z. Gazmend DIBRA

                 Drejtorit tė I.E.V.P-se Kruje, z. Bajram BEQAJ

Pėr dijeni:Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ

                

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

08/04/2009

Rekomandojmė qė t’i propozoni Kuvendit pėr ndryshime dhe shtesa nė nenet 147 dhe 417 tė Kodit tė Procedurės Penale

Drejtuar: Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ

Pėr dijeni: Kryeministrit tė Republikės sė Shqipėrisė, z. Sali BERISHA

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

08/04/2009

Kėrkohen shpjegime mbi masat qė janė marrė pėr vėnien nė zbatim te Vendimit te Keshillit te Ministrave Nr.334 dt.20.05.2005 “Per hapjen e pikes se kalimit kufitar ne Fshatin Borje te Kukesit, ne kufirin shteteror tokesor te RSH-se me Kosoven”

Drejtuar: Ministrit tė Punėve tė Jashtme, z. Lulzim BASHA

Pėr dijeni:Kryeministrit tė Republikės sė Shqipėrisė, z. Sali BERISHA

 

07/04/2009

Rekomandohet marrja e masave per permiresimin e kushteve, ne Shtepine e Femijes “Zyber Hallulli” Tirane.

Drejtuar: Ministrit tė Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta, 

z. Anastas DURO

Drejtorit tė Shėrbimit Social Shtetėror, z. Mihal NAĒO

Drejtores sė Shtėpisė sė Fėmijės “Zyber Hallulli”, zj.Jonida ĒAROSHI

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

07/04/2009

Rekomandohet hartimi i njė projekt-ligji te ri “Pėr Falje”

Drejtuar: Kryeministrit tė Republikės sė Shqipėrisė, z. Sali BERISHA

                 Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ

si dhe:      Presidentit te Republikes, z. Bamir TOPI

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

06/04/2009

Rekomandohet nxjerrja e aktit nenligjor per perjashtimin e kategorive ne nevoje te pagimit te tarifave te sherbimit, ne zbatim te Ligjit Nr.9975 date 20.07.2008 “Per taksat kombetare”

Drejtuar: Ministrit te Financave, z. Ridvan BODE

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

06/04/2009

Rekomandohet planifikimi dhe sigurimi i fondeve pėr krijimin e amjenteve tė reja tė Paraburgimit Sarandė, me qėllim pėrmiresimin e kushteve tė tė paraburgosurve

Drejtuar: Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Burgjeve, z. Gazmend DIBRA

                 Drejtorit tė Paraburgimit Sarandė, z. Fatmir BAJRAMI

Pėr dijeni:Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ

 

03/04/2009

Rekomandohet marrja e masave tė menjėhershme me qėllim pėrmirėsimin e kushteve nė dhomat e shoqėrimit e tė sigurimit nė Komisariatin e Policisė Sarandė

Drejtuar: Drejtorit tė Policisė sė Qarkut Vlore, z. Vehbi BUSHATI

                 Shefit tė Komisariatit tė Policisė Sarande, z. Florian RRASA

Pėr dijeni:Ministrit tė Brendshėm, z. Bujar NISHANI

                 Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Policisė sė Shtetit, z. Ahmet PRENĒI

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

03/04/2009

Rekomandojmė marrjen e masave urgjente pėr rikonstruksionin e ambjenteve tė shoqėrimit, si dhe ndarjen e tyre veēanėrisht pėr persona tė mitur dhe femra nė Komisariatin e Policisė Pėrmet

Drejtuar: Drejtorit tė Policisė sė Qarkut Gjirokaster, z. Arben HYSENAJ

                 Shefit tė Komisariatit tė Policisė Permet, z. Arben JAUPI

Pėr dijeni:Ministrit tė Brendshėm, z. Bujar NISHANI

                 Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Policisė sė Shtetit, z. Ahmet PRENĒI

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

30/03/2009

Rekomandohet marrja e masave per permiresimin e kushteve dhe trajtimit te personave me aftesi te kufizuar ne Qendren e Zhvillimit, Tirane

Drejtuar: Ministrit tė Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta, 

z. Anastas DURO

Drejtorit tė Shėrbimit Social Shtetėror, z. Mihal NAĒO

Drejtores sė Qendres se Zhvillimit, zj.Edo SHERIFI

   

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

30/03/2009

Rekomandohet akordimi i menjėhershėm i njė fondi financiar pėr rritjen e kuotės ushqimore tė tė sėmurėve tė spitaleve psikiatrike nė vend

Drejtuar: Ministres sė Shendetėsisė, zj. Anila GODO

                 Ministrit tė Financave, z. Ridvan BODE

Pėr dijeni:Kryeministrit tė Republikės sė Shqipėrisė, z. Sali BERISHA

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2   3

 

26/03/2009

Rekomandojmė marrjen e masave urgjente pėr rikonstruksionin e ambjenteve tė shoqėrimit, si dhe ndarjen e tyre veēanėrisht pėr persona tė mitur dhe femra nė Komisariatin e Policisė Ersekė

Drejtuar: Drejtorit tė Policisė sė Qarkut Korēe, z. Emri VATA

                 Shefit tė Komisariatit tė Policisė Erseke, z. Shkelqim BERBERI

Pėr dijeni:Ministrit tė Brendshėm, z. Bujar NISHANI

                 Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Policisė sė Shtetit, z. Ahmet PRENĒI

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

25/03/2009

Rekomandim pėr plotėsimin e Udhezimit nr.30 datė 29.07.2008 tė Ministrit tė Arsimit dhe Shkencės “Pėr disa ndryshime nė udhėzimin nr. 8 datė 06.05.1999 “Pėr pagat e punonjėsve mėsimore nė arsimin parauniversitare”

Drejtuar: Ministrit te Arsimit dhe Shkences, z. Fatos BEJA

 

25/03/2009

Kėrkohet informacion nėse ėshtė nxjerrė udhėzimi i pėrbashkėt nė bazė e pėr zbatim tė pikės 7 tė VKM-sė Nr. 15, datė 14.01.2009 “Pėr kompensimin e pagesės pėr pajisjen me letėrnjoftim tė shtresave nė nevojė”

Drejtuar: Ministrit tė Financave, z. Ridvan BODE

Ministrit tė Brendshėm, z. Bujar NISHANI

Ministrit tė Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta, 

z. Anastas DURO

 

Nė vijim tė kėrkesės:   1

 

24/03/2009

Rekomandojmė marrjen e masave urgjente pėr rikonstruksionin e ambjenteve tė shoqėrimit, si dhe ndarjen e tyre veēanėrisht pėr persona tė mitur dhe femra nė Komisariatin e Policisė Devoll

Drejtuar: Drejtorit tė Policisė sė Qarkut Korēe, z. Emri VATA

                 Shefit tė Komisariatit tė Policisė Devoll, z. Astrit DEMOLLARI

Pėr dijeni:Ministrit tė Brendshėm, z. Bujar NISHANI

                 Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Policisė sė Shtetit, z. Ahmet PRENĒI

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

20/03/2009

Kerkese per informacion, per ankesen e ish punonjesve te shoqerise “ARMO” sha, per mosperfitim te pageses se vjetersise ne pune pas largimit te tyre si pasoje e ristrukturimit

Drejtuar: Ministrit tė Ekonomisė, Tregėtisė dhe Energjitikės z. Genc RULI

 

20/03/2009

Rekomandojmė marrjen e masave urgjente pėr krijimin e ambjenteve tė reja te shoqėrimit, si dhe ndarjen e tyre veēanėrisht pėr persona tė mitur dhe femra nė Komisariatin e Policisė Peqin

Drejtuar: Drejtorit tė Policisė sė Qarkut Elbasan, z. Aleks HAJDARI

                 Shefit tė Komisariatit tė Policisė Peqin, z. Nikolin THANA

Pėr dijeni:Ministrit tė Brendshėm, z. Bujar NISHANI

                 Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Policisė sė Shtetit, z. Ahmet PRENĒI

 

20/03/2009

Rekomandohet marrja e masave per permiresimin e kushteve dhe trajtimit te femijeve nga 0- 6 vjeē,qe strehohen ne Shtepine e Femijes Sauk, Tirane

Drejtuar: Ministrit tė Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta, 

z. Anastas DURO

Drejtorit tė Shėrbimit Social Shtetėror, z. Mihal NAĒO

Drejtores sė Shtėpisė sė Fėmijės 0-6 vjeē, zj.Edlira ADHAMIDHI

   

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

20/03/2009

Rekomandohet marrja e masave per permiresimin e kushteve dhe trajtimit te te moshuarve qe strehohen ne Shtepine e te Moshuarve, Tirane

Drejtuar: Ministrit tė Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta, 

z. Anastas DURO

Drejtorit tė Shėrbimit Social Shtetėror, z. Mihal NAĒO

Drejtorit tė Shtėpisė sė te Moshuarve, z. Resul DOMI

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

20/03/2009

Rekomandohet marrja e masave urgjente per sigurine e jetes te pacienteve dhe stafit mjekesor ne sherbimin spitalor psikiatrik

Drejtuar: Ministres sė Shendetėsisė, zj. Anila GODO

Pėr dijeni:Kryeministrit tė Republikės sė Shqipėrisė, z. Sali BERISHA

   

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

13/03/2009

Rekomandohet fillimi i menjehershem i proēedurave per pajisjen me kartat e reja te identitetit te te burgosurve dhe paraburgosurve

Drejtuar: Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Burgjeve, z. Gazmend DIBRA

Pėr dijeni:Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ

                 Ministrit tė Brendshėm, z. Bujar NISHANI

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

12/03/2009

Rekomandojme marrjen e menjehershme te masave te nevojshme teknike dhe organizative per korigjimin e mangesive te konstatuara dhe mbarevajtjen e procesit te pajisjes me leternjoftime te shtetasve shqiptare, krijimin e me shume mundesive dhe te kushteve lehtesuese per qytetaret dhe te transparences per procesin

Drejtuar: Ministrit tė Brendshėm, z. Bujar NISHANI

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

05/03/2009

Rekomandohet marrja e masave tė menjėhershme me qėllim ekzekutimin e vendimit gjyqėsor tė formės sė prerė Nr. 1338 datė 08.11.2007, tė Gjykatės sė Apelit Tiranė, dhėnė nė favor tė shtetasit Islam Ahmetaj

Drejtuar: Kryeinspektorit te Inspektoriatit Qėndror Teknik, z. Ilir KURTI

Pėr dijeni:Ministrit tė Ekonomisė, Tregėtisė dhe Energjitikės z. Genc RULI

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

04/03/2009

Kerkese per shpjegime ne lidhje me kerkesat qe parashtron shoqata e Invalideve dhe Tetraplegjikeve te Shqiperise

Drejtuar: Sekretarit te Pergjithshem prane Ministrise se Punes, Ēeshtjeve Sociale dhe Shanseve te Barabarta

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

27/02/2009

Rekomandojmė qė tė shpejtohet puna pėr nxjerrjen e akteve nėnligjore nė zbatim tė kėrkesave tė nenit 10 tė Ligjit nr.9110 datė 24.07.2004,”Pėr organizimin dhe funksionimin e gjykatave pėr krimet e rėnda”

Drejtuar: Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ

Presidentit tė Republikės sė Shqipėrisė, z. Bamir TOPI

Zv.Kryetarit tė Kėshillit tė Lartė tė Drejtėsisė, z. Kreshnik SPAHIU

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2

  

26/02/2009

Rekomandojme marrjen e masave te nevojshme per ē’regjistrimin e personave te vdekur dhe te personave qe kane lene shtetesine shqiptare nga regjistrat e gjendjes civile, si dhe pastrimin e Regjistrit Kombetar te Zgjedhesve

Drejtuar: Drejtorit te Pergjithshem te Gjendjes Civile prane Ministrise se Brendshme, z. Armand TELITI

Gjithe Prefekteve te Qarqeve te Republikes se Shqiperise

Pėr dijeni: Kryetarit te Komisionit Qendror te Zgjedhjeve, z. Arben RISTANI

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

24/02/2009

Rekomandim pėr disa shtesa dhe ndryshime nė Ligjin nr.9831 datė 12.11.2007 “Pėr dėmshpėrblimin e ish tė dėnuarve politikė tė regjimit komunist”

Drejtuar: Kryetarit te Komisionit Parlamentar per Ēeshtjet Ligjore, Administraten Publike dhe te Drejtat e Njeriut, z. Ilir RUSMALI

  

18/02/2009

Rekomandohet marrja e masave tė menjėhershme pėr zbatimin e Ligjit Nr.8328, dt.16.04.1998 “Pėr tė drejtat dhe trajtimin e te denuarve me burgim  dhe tė paraburgosurve” nė Burgun e Burrelit

Drejtuar: Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ

Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Burgjeve, Z. Gazmend DIBRA

Drejtorisė sė Burgut Burrel

Pėr dijeni: Kryeministrit tė Republikės sė Shqipėrisė, z. Sali BERISHA

  

13/02/2009

Kerkohet zbatimi i Rekomandimit per plotesimin e Rregullores per zhvillimin e provimeve te Matures Shteterore ne Republiken e Shqiperise 2009

Drejtuar: Ministrit te Arsimit dhe Shkences, z. Fatos BEJA

 

12/02/2009

Rekomandojmė marrjen e masave me qėllim rikonstruksionin sa mė parė tė ambjenteve tė dhomave tė sigurisė dhe shoqėrimit, pėr personat e mitur dhe femrat nė Komisariatin e Policisė Pogradec

Drejtuar: Drejtorit tė Policisė sė Qarkut Korēė, z. Emri VATA

                 Shefit tė Komisariatit tė Policisė Pogradec, z. Sokol NOKA

Pėr dijeni:Ministrit tė Brendshėm, z. Bujar NISHANI

                 Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Policisė sė Shtetit, z. Ahmet PRENĒI

 

11/02/2009

Rekomandohet pershpejtimi i proēedurave per vendosjen e kamerave te sigurise ne ambjentet e Burgut Fushe-Kruje

Drejtuar: Drejtorit te Pergjithshem te Burgjeve, z. Gazmend DIBRA

Pėr dijeni:Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

09/02/2009

Kerkohet informacion lidhur me marrjen e masave per te bere plotesimet e nevojshme ne Ligjin Nr.9235 date 29.07.2004 “Per kthimin dhe kompensimin e prones”, me ndryshimet ne Ligjin Nr.9583 date 17.07.2006, ne zbatim te vendimit te Gjykates Kushtetuese Nr.11 date 4.04.2007

Drejtuar: Ministrit te Puneve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit, z. Sokol OLDASHI

Pėr dijeni:Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ

Ministrit tė Financave, z. Ridvan BODE

  

06/02/2009

Rekomandojmė marrjen e masave urgjente pėr krijimin e ambjenteve tė dhomave tė sigurisė dhe shoqėrimit, si dhe ndarjen e tyre veēanėrisht pėr persona tė mitur dhe femra nė Komisariatin e Policisė Korēė.

Drejtuar:  Drejtorit tė Policisė sė Qarkut Korēė, z. Emri VATA

                 Shefit tė Komisariatit tė Policisė Korēė

Pėr dijeni: Ministrit tė Brendshėm, z. Bujar NISHANI

                  Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Policisė sė Shtetit, z. Ahmet PRENĒI

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

04/02/2009

Rekomandohet marrja e masave tė menjėhershme pėr zgjidhjen pėrfundimtare tė trajtimit ligjor tė tė sėmurėve mendore qė mbahen ende padrejtėsisht nė Qendrėn Spitalore tė Burgjeve Tiranė

Drejtuar: Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ

                 Ministres sė Shendetėsisė, zj. Anila GODO

Pėr dijeni:Kryeministrit tė Republikės sė Shqipėrisė, z. Sali BERISHA

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

04/02/2009

Jepen rekomandime mbi pėrmiresimin e projekt-rregullores “ Mbi standartet dhe proēedurat e mbikqyrjes se ekzekutimit te denimeve alternative, si dhe organizimin dhe funksionimin e sherbimit te proves”

Drejtuar: Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ

 

03/02/2009

Rekomandohet marrja e masave pėr heqjen e takses se ē’regjistrimit ne regjistrat e gjendjes civile te shtetasve qe lene shtetesine shqiptare, dhe pastrimi i Regjistrit Kombetar te Zgjedhesve

Drejtuar:  Ministrit tė Brėndshėm, z. Bujar NISHANI

                 Ministrit tė Financave, z. Ridvan BODE

Pėr dijeni:Kryeministrit tė Republikės sė Shqipėrisė, z. Sali BERISHA

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

02/02/2009

Rekomandime pėr disa shtesa e ndryshime nė Kodin Penal dhe nė Kodin e Procedurės Penale, nė favor tė fėmijėve, edhe nė kuadrin e Reformės nė drejtėsi

Drejtuar:   Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ

Pėr dijeni:  Kryeministrit tė Republikės sė Shqipėrisė, z. Sali BERISHA

Kryetarit te Komisionit Parlamentar per Ēeshtjet Ligjore, Administraten Publike dhe te Drejtat e Njeriut, z. Ilir RUSMALI

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

02/02/2009

Rekomandojme marrjen e iniciatives per disa plotesime ne Ligjin nr. 7952, date 21.06.1995 “Per sistemin arsimor parauniversitar” dhe ne Dispozitat Normative per Arsimin, per garantimin sa me te plote te te drejtave te femijeve

Drejtuar:   Ministrit te Arsimit dhe te Shkences, z. Fatos BEJA

Pėr dijeni:  Kryeministrit tė Republikės sė Shqipėrisė, z. Sali BERISHA

Komisionit Parlamentar per Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik prane Kuvendit

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2   3

 

02/02/2009

Rekomandojme marrjen e iniciatives per ndryshimin e nenit 352 te Ligjit Nr. 8116, datė 29.03.1996 “Kodi i Procedures Civile i Republikes se Shqiperise” i ndryshuar

Drejtuar: Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ

Ministrit tė Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta, 

z. Anastas DURO

Pėr dijeni: Kryeministrit tė Republikės sė Shqipėrisė, z. Sali BERISHA

Kryetarit te Komisionit Parlamentar per Ēeshtjet Ligjore, Administraten Publike dhe te Drejtat e Njeriut, z. Ilir RUSMALI

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2

 

30/01/2009

Kerkese per informacion per marreveshjen e pageses se pensioneve te shtetasve shqiptare me Mbreterine e Belgjikes

Drejtuar: Ministrit tė Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta,

z. Anastas DURO

Drejtoreshes se Institutit te Sigurimeve Shoqerore, zj. Evelina KOLDASHI

 

28/01/2009

Dėrgohen konkluzionet e Konferencės Kombėtare “Mbrojtja e tė drejtave tė konsumatorėve”

Drejtuar: Presidentit tė Republikės sė Shqipėrisė, z. Bamir TOPI

si dhe:      - Kryeministrit tė Republikės sė Shqipėrisė, z. Sali BERISHA

- Kryetares se Kuvendit te Shqiperise, znj. Jozefina TOPALLI (ĒOBA)

- Kryetareve te Komisioneve te Kuvendit, z. Edmond SPAHO, z. Tritan SHEHU, z. Ilir RUSMALI, z. Ylli BUFI

- Ministrave: z. Genc RULI, z. Jemin GJANA, z. Sokol OLLDASHI, znj. Anila GODO, znj. Majlinda BREGU, z. Lufter XHUVELI

- Prezences se OSBE-se

- etj.

 

20/01/2009

Rekomandohet pėrmirėsimi i kushteve dhe trajtimit tė tė dėnuarve dhe tė paraburgosurve nė Burgun e Tepelenės

Drejtuar: Drejtorit tė I.E.V.P. Tepelenė, z. Qamil XHELILI

Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Burgjeve, Z. Gazmend DIBRA

Pėr dijeni: Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ

 

07/01/2009

Rekomandohet marrja e masave  pėr ekzekutimin e Vendimit Gjyqėsor Nr. 2041 datė 64.03.2008, tė Gjykatės sė Rrethit Gjyqėsor Tiranė,  nė favor tė shtetases Melita(Marita) Xhafa

Drejtuar: Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Shėrbimeve Tregtare pranė Ministrisė sė Ekonomisė, Tregėtisė dhe Energjitikės

Pėr dijeni: Ministrit tė Ekonomisė, Tregėtisė dhe Energjitikės z. Genc RULI

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

06/01/2009

Rekomandohet pagimi i pagave te papaguara qe nga muaji Janar 2008, per punonjesit e Muzeut Arkeologjik Durres, si dhe zbatimi i dispozitave perkatese te Kodit te Punes ne rast te largimit te tyre nga puna.

Drejtuar: Ministrit te Turizmit, Kultures, Rinise dhe Sporteve, z. Ylli PANGO

 

Shenim: Ky dokument pason korrespondencen e nisur dhe te pasqyruar ne rubriken Rekomandime per vitin 2008, date 20/11/2008

    

 Shko ne fillim

___________________________________________________________________________

 

Kthim prapa

 

 

© 2002 - Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.

Ky web site mirėmbahet nga Institucioni i Avokatit te Popullit