Rekomandime, Kerkesa, etj.

___________________________________________________________________________

 

    

VITI 2008

  

30/12/2008

Rekomandojmė dhėnien e masave disiplinore ndaj punonjėsve tė policisė qė kanė urdhėruar shoqėrimin nė polici tė shtetasit Bazo Liēaj

Drejtuar: Drejtorit tė Policisė sė Qarkut Gjirokaster, z. Arben HYSENI

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

  

30/12/2008

Pėrsėritet rekomandimi pėr plotėsimin e kėrkesave tė nenit 39 tė Ligjit nr. 9210 datė 23.03.2004 “Pėr Statusin e Ushtarakut tė Forcave tė Armatosura tė Republikės sė Shqipėrisė”

Drejtuar: Ministrit te Mbrojtjes, z. Gazmend OKETA

  

Shenim: Ky dokument pason korrespondencen e nisur dhe te pasqyruar ne rubriken Rekomandime per vitin 2006, date 30/05/2006

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1 

 

23/12/2008

Rekomandojmė dhėnien e masės disiplinore ndaj punonjėsit tė policisė Adem Tahiri, si dhe nxjerrjen e akteve nėnligjore pėr rregullimin e veprimtarisė sė organeve tė Policisė sė Shtetit nė rastet kur kallzohen punonjės policie

Drejtuar: Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Policisė sė Shtetit, z. Ahmet PRENĒI

Pėr dijeni:Ministrit te Brendshem, z. Bujar NISHANI

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2   3

 

23/12/2008

Rekomandojmė dhėnien e masės disiplinore ndaj punonjėsit tė SHKB-sė Edmond Ibraliu dhe nxjerrjen e akteve nėnligjore nė bashkėpunim me DPP Shtetit pėr rregullimin e veprimtarisė nė rastet kur kallzohen punonjės policie

Drejtuar: Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė SHKB-sė nė Ministrinė e Brendshme,

                 z. Astrit HALILI

Pėr dijeni:Ministrit te Brendshem, z. Bujar NISHANI

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2   3

    

18/12/2008

Rekomandim per shqyrtimin nga Komisioni Vendor i Verifikimit te Titujve te Pronesise prane Prefektures Diber, te mosmarreveshjeve per pronesine e tokes bujqesore, midis zotit Nazmi Drizi, banues Fushe-Kastriot, Diber,  dhe ish Komisionit te Tokes te Komunes Kastriot, ne baze te nenit 8, pika 1, germa “c” te Ligjit nr.9948, dt.07.07.2008 “Per shqyrtimin e vlefshmerise ligjore te krijimit te titujve te pronesise mbi token bujqesore”

Drejtuar: Komisionit Vendor te Vleresimit te Titujve te Pronesise prane Prefektures Diber, Prefektit, z. Xhafer SEITI

Pėr dijeni:Kryetarit te Komisionit Qeveritar te Tokes, zv/Kryeministrit, z. Genc POLLO

                 Sekretariatit Teknik te Komisionit Qeveritar prane Ministrise se Bujqesise, Ushqimit dhe Mbrojtjes se Konsumatorit

  

12/12/2008

Rekomandojmė dhėnien e masave disiplinore ndaj punonjėsve tė policisė qė nuk kanė zbatuar detyrimet ligjore nė rastin e kallzimit tė bėrė nga shtetėsja V.E. Tė merrni masat e nevojshme, me qėllim ndjekjen ligjore tė rastit tė kallzuar nga shtetėsja V.E., si dhe pėr njohjen e efektivave tė Policisė sė Shtetit me ligjin nr. 9669, dt. 18.12.2006 “Pėr masa ndaj dhunės nė marrdhėniet familjare”.

Drejtuar:  Drejtorit tė Policise se Qarkut Korēe, z. Emri VATA

Pėr dijeni: Drejtorit te Pergjithshem te Policise se Shtetit, z. Ahmet PRENĒI

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2

 

12/12/2008

Informacion lidhur mbi problematiken e konstatuar ne zbatim te reformes ne arsimin parauniversitar dhe disa rekomandime

Drejtuar: Ministrit te Arsimit dhe Shkences, z. Fatos BEJA

    

12/12/2008

Perseritim propozimin tone per ndryshimin dhe permiresimin e V.K.M. nr. 552, dt. 27.11.1999 “Per trajtimin ekonomik e financiar te familjeve te punonjesve te policise te vrare apo plagosur per shkak te detyres”

Drejtuar:  Kryeministrit tė Republikės sė Shqipėrisė, z. Sali BERISHA

  

Shenim: Ky dokument pason korrespondencen e nisur dhe te pasqyruar ne rubriken Rekomandime per vitin 2002, date 06/12/2002

     

11/12/2008

Rekomandohet marrja e masave pėr pėrmirėsimin e kushteve dhe trajtimit tė tė dėnuarve tė sėmurė nė Qendren Spitalore te Burgjeve Tiranė

Drejtuar:  Ministres se Shendetesise, zj. Anila GODO

                  Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ

                  Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Burgjeve, z. Gazment DIBRA

                  Drejtorit tė Qendres Spitalore tė Burgjeve, z. Lefter MEMI

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2

 

11/12/2008

Rekomandohet permiresimi i kushteve dhe trajtimit te te denuarve te Burgut Vaqarr, Tirane

Drejtuar:  Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Burgjeve, z. Gazment DIBRA

                  Drejtorit tė I.E.V.P-se, Z. Hiqmet MEREPEZA

Pėr dijeni: Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2

 

05/12/2008

Per realizimin e gjithe rekomandimeve te Konferences Kombetare te dates 11.12.2006 me teme “Te drejta dhe dinjitet te barabarte per Personat me Aftesi te Kufizuara”

Drejtuar: Ministrit te Punes, Ēeshtjeve Sociale dhe Shanseve te Barabarta, z.    

Pėr dijeni: Kryeministrit tė Republikės sė Shqipėrisė, z. Sali BERISHA

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

03/12/2008

Rekomandohet marrja e masave pėr pėrmirėsimin e kushteve nė Spitalin Psikiatrik Vlorė

Drejtuar: Ministres se Shendetesise, zj. Anila GODO

                Drejtores sė Spitalit Psikiatrik Vlorė, Zj. Antonela AGAJ

   

Nė vijim tė rekomandimit:   1

   

20/11/2008

Rekomandohet zbatimi i VKM Nr. 559, date 22.08.2007 nga Ministria e Turizmit, Kultures, Rinise dhe Sporteve, si dhe Ministria e Arsimit dhe Shkences, per pagesen e punonjesve te Muzeut Arkeologjik Durres

Drejtuar: Sekretarit te Pergjithshem prane Keshillit te Ministrave, Z. Gjergj LEZHJA

Pėr dijeni: Ministrit te Turizmit, Kultures, Rinise dhe Sporteve, z. Ylli PANGO

                  Ministrit te Arsimit dhe Shkences, z. Fatos BEJA

 

18/11/2008

Rekomandim per kontrollin dhe marrjen e masave te menjehershme per garantimin e normave dhe kushteve teknike, te sigurise, te mbrojtjes nga zjarri ne instalimet, ne impiantet, ne stacionet e shitjes se naftes, gazit te lengshem dhe nenprodukteve te tyre ne te gjithe Qarkun e Beratit

Drejtuar: Kryeinspektorit te Inspektoriatit Qendror Teknik prane Ministrise se Ekonomise, Tregtise dhe Energjitikes

Drejtorise se Policise se Mbrojtjes nga Zjarri dhe e Shpetimit, prane Ministrise se Brendshme

Drejtorise se Policise se Mbrojtjes nga Zjarri dhe e Shpetimit te Qarkut Berat

Pėr dijeni: Kabinetit prane Ministrise se Brendshme

 Kabinetit prane Ministrise se Ekonomise, Tregtise dhe Energjitikes

 Prefektit te Qarkut Berat, z. Thoma RUMNIĒI

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2

  

18/11/2008

Rekomandohet permiresimi i kushteve dhe trajtimit te te denuarve nė burgun 325 ne Tirane

Drejtuar:  Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Burgjeve, z. Gazment DIBRA

                  Drejtores se I.E.V.P 325 Tirane, zj. Irena ĒELA

Pėr dijeni: Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

  

14/11/2008

Rekomandohet marrja e masave pėr pėrmirėsimin e shėrbimit ndaj pacientėve nė Spitalin Psikiatrik Elbasan

Drejtuar:  Ministres sė Shėndetėsisė, znj. Anila GODO

                  Drejtorit tė Spitalit Neuro Psikiatrik Elbasan, z. Pjerin XHUVANI

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

11/11/2008

Rekomandohet permiresimi i kushteve dhe trajtimit te te denuarve te Burgut Kosove, Lushnje

Drejtuar:  Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Burgjeve, z. Gazment DIBRA

                  Drejtorit tė I.E.V.P-se, z. Ramazan AHMATAJ

Pėr dijeni: Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2

  

11/11/2008

Rekomandohet zhvillimi i hetimit pėr veprėn penale tė “Torturės” parashikuar nga neni 86 i Kodit Penal nė ngarkim tė shtetasit Ardit Hasanbega, oficer i policisė gjyqėsore nė Komisariatin e Policisė Sarandė.

Drejtuar:  Prokurorit te Rrethit Sarande, z. Alfred AGOLLI 

Pėr dijeni: Prokurores se Pergjithshme, zj. Ina RAMA

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2   3

 

10/11/2008

Rekomandim per kontrollin dhe marrjen e masave te menjehershme per garantimin e normave dhe kushteve teknike, te sigurise, te mbrojtjes nga zjarri ne instalimet, ne impiantet, ne stacionet e shitjes se naftes, gazit te lengshem dhe nenprodukteve te tyre ne te gjithe Qarkun e Tiranes

Drejtuar: Kryeinspektorit te Inspektoriatit Qendror Teknik prane Ministrise se Ekonomise, Tregtise dhe Energjitikes

Drejtorise se Policise se Mbrojtjes nga Zjarri dhe e Shpetimit, prane Ministrise se Brendshme

Drejtorise se Policise se Mbrojtjes nga Zjarri dhe e Shpetimit te Qarkut Tirane

Pėr dijeni: Kabinetit prane Ministrise se Brendshme

 Kabinetit prane Ministrise se Ekonomise, Tregtise dhe Energjitikes

 Prefektit te Qarkut Tirane, z. Ruzhdi KEĒI

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2

  

05/11/2008

Rekomandojmė zbatimin e detyrimeve qė rrjedhin nga nenet 199 dhe 203 tė K.Rrugor lidhur me njoftimin e shkeljeve kundėrvajtėsve dhe pėr vjeljen e gjobave administrative, si dhe marrjen e masave organizative pėr lehtėsimin e procedurave pėr pagimin e gjobave

Drejtuar:  Drejtorit tė Drejtorisė sė Qarkullimit Rrugor Tirane, z. Ajet IBRO

Pėr dijeni: Drejtorit te Pergjithshem te Policise se Shtetit, z. Ahmet PRENĒI

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

04/11/2008

Kerkohet informacion shtese ne lidhje me listen e personave qe  kane perfituar pagesen e papunesise se bashkeshortes/it te ushtarakut per periudhen 1993-2003

Drejtuar:   Ministrit te Brendshem, z. Bujar NISHANI 

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

04/11/2008

Rekomandojme dhenien e mases disiplinore dy punonjesve te Komisariatit te Policise Shijak

Drejtuar:   Shefit te Komisariatit te Policise Shijak, z. Mark GJONMARKU 

Pėr dijeni: Drejtorit te Policise se Qarkut Durres, z. Ilia NASI

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1

  

04/11/2008

Rekomandohet permiresimi i proēedurave te gjykimit te kerkesave te te denuarve, per te evituar elemente te proēesit te parregullt ligjor nga organet gjyqesore

Drejtuar:   Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ 

Pėr dijeni: Zv. Kryetarit te Keshillit te Larte te Drejtesise, z. Kreshnik SPAHIU

 Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Burgjeve, z. Gazment DIBRA

   

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

03/11/2008

Kerkohen shpjegime mbi masat e marra per venjen ne zbatim te Ligjit Nr.9902 dt 17.04.2008 “Per mbrojtjen e konsumatorit”

Drejtuar: Ministrit te Ekonomise, Tregtise dhe Energjetikes, z. Genc RULI

  

Nė vijim tė kėrkesės:   1

  

03/11/2008

Rekomandohet marrja e masave per venien ne zbatim te Ligjit Nr. 9902 dt.17.04.2008 “Per Mbrojtjen e Konsumatorit” ne kuadrin e permiresimit te sherbimeve te telefonise fikse qe ofrohen nga Albtelekom sha.

Drejtuar: Drejtorit tė Pėrgjithshem tė Albtelekom sh.a, z. Mustafa Reshit AKDOGAN

Drejtorit Ekzekutiv te Entit Rregullator te Telekomunikacionit

Pėr dijeni: Ministrit te Puneve Publike, Transportit dheTelekomunikacionit, z.    Sokol OLLDASHI

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

   

03/11/2008

Rekomandohet marrja e masave pėr pėrmirėsimin e kushteve nė Spitalin Psikiatrik Shkodėr

Drejtuar: Ministres se Shendetsise, zj. Anila GODO

Drejtorit tė Spitalit Neuro Psikiatrik Shkodėr, z. Zhani KAĒULINI

    

Nė vijim tė rekomandimit:   1

  

03/11/2008

Perseritet rekomandimi per te ndermarre nismen ligjvenese per miratimin e Projekt-Ligjit “Per statusin e personave me aftesi te kufizuara mendore”

Drejtuar: Ministrit te Punes, Ēeshtjeve Sociale dhe Shanseve te Barabarta, z. Anastas DURO

 

Shenim: Ky dokument pason korrespondencen e nisur dhe te pasqyruar ne rubriken Rekomandime per vitin 2007, date 20/09/2007   

  

30/10/2008

Rekomandojmė marrjen e masave pėr sigurimin e fondeve me qellim krijimin sa me pare te ambjenteve tė dhomave te sigurisė dhe shoqėrimit, per personat e mitur dhe femrat ne Komisariatin e Policise Nr.3 Tirane.

Drejtuar: Drejtorit tė Policisė tė Qarkut Tirane, z. Hamdi FJORE

Shefit te Komisariatit te Policisė Nr.3, z. Marjan LACA

Pėr dijeni: Ministrit te Brendshem, z. Bujar NISHANI

                  Drejtorit te Pergjithshem te Policise se Shtetit, z. Ahmet PRENĒI

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2

 

30/10/2008

Informacion lidhur me inspektimin e bere ne Drejtorine e Policise se Qarkut Elbasan

Drejtuar: Ministrit te Brendshem, z. Bujar NISHANI

Drejtorit te Pergjithshem te Policise se Shtetit, z. Ahmet PRENĒI

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1

  

29/10/2008

Rekomandohet fillimi i hetimit nė ngarkim tė shtetasve Kiēo Ferra dhe Genci Fejzullari me detyrė specialistė nė sektorin e shoqėrim- transferimeve pranė Drejtorisė tė Pergjithshme tė Burgjeve Tiranė, si dhe tė disa policėve efektiv tė kėsaj drejtorie, pėr veprėn penale tė “Torturės” kryer nė bashkėpunim, parashikuar nga neni 86 e 25 tė Kodit Penal. Njėkohėsisht rekomandojmė qė t’i kėrkoni Gjykatės sė Rrethit Gjyqėsor Krujė zbatimin e  masės  ndaluese “pezullim nga detyra” ndaj specialistėve tė policisė Kiēo Ferra dhe Genci Fejzullari, nė bazė tė nenit 240 /1/a e vijues tė K. Pr. P.  Republikės sė Shqipėrisė.

Drejtuar :Drejtuesit tė Prokurorisė sė Rrethit Gjyqėsor Kruje, z. Florian BONJAKU

Pėr dijeni: Prokurores sė Pėrgjithshme, zj. Ina RAMA

Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Burgjeve, z. Gazment DIBRA

  

28/10/2008

Mbi inspektimin e kryer nga Avokati i Popullit nė ambjentet e shoqėrimit dhe ndalimit nė Drejtorine e Policisė sė Qarkut Kukės

Drejtuar: Drejtorit te Pergjithshem te Policise se Shtetit, z. Ahmet PRENĒI

Drejtorit tė Policisė tė Qarkut Kukes, z. Ali ELEZI

 

Nė vijim tė korrespondencės:   1   2

  

28/10/2008

Informacion lidhur me inspektimin e kryer nga Institucioni i Avokatit tė Popullit nė Komisariatin e Policisė nė Qytetin e Beratit

Drejtuar: Ministrit te Brendshem, z. Bujar NISHANI

Drejtorit te Pergjithshem te Policise se Shtetit, z. Ahmet PRENĒI

Pėr dijeni:Drejtorit tė Policisė tė Qarkut Berat, z. Bernard ĒAUSHI 

   

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

28/10/2008

Rekomandohet marrja e masave me qėllim pėrmirėsimin e kushteve nė dhomat e shoqėrimit e tė sigurimit dhe tė mjediseve tė aplikimit pėr pasaporta pėr jashtė shtetit nė Komisariatin e Policisė nė Kuēovė.

Drejtuar: Drejtorit tė Policisė tė Qarkut Berat, z. Bernard ĒAUSHI

Pėr dijeni: Ministrit te Brendshem, z. Bujar NISHANI

                  Drejtorit te Pergjithshem te Policise se Shtetit, z. Ahmet PRENĒI

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2

  

22/10/2008

Rekomandohet marrja e masave pėr pėrmirėsimin e kushteve pėr fėmijėt nė Spitalin psikiatrik pranė Qendrės Spitalore Universitare “Nėnė Tereza”.

Drejtuar: Ministres se Shendetsise, zj.Anila GODO

Drejtores sė QSUT-sė, zj. Gjeorgjina  KULE

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

  

22/10/2008

Rekomandohet marrja e masave tė menjėhershme me qėllim pėrmirėsimin e kushteve nė dhomat e shoqėrimit e tė sigurimit nė Komisariatin e Policisė Sarandė

Drejtuar: Drejtorit te Policise se Qarkut Vlore, z. Vehbi BUSHATI

Pėr dijeni: Ministrit te Brendshem, z. Bujar NISHANI

                  Drejtorit te Pergjithshem te Policise se Shtetit, z. Ahmet PRENĒI

  

Nė vijim tė korrespondencės:   1

  

22/10/2008

Rekomandohet marrja e masave pėr sigurimin e fondeve me qėllim krijimin sa mė parė tė ambjenteve tė dhomave tė sigurisė dhe shoqėrimit, per personat e mitur dhe femrat ne Komisariatin e Policise Nr.1 Tirane

Drejtuar: Drejtorit tė Policisė tė Qarkut Tirane, z. Hamdi FJORE

Shefit te Komisariatit te Policisė Nr.1, z. Nikoll VATNIKA

Pėr dijeni: Ministrit te Brendshem, z. Bujar NISHANI

                  Drejtorit te Pergjithshem te Policise se Shtetit, z. Ahmet PRENĒI

  

Nė vijim tė korrespondencės:   1   2

 

22/10/2008

Rekomandojmė ndarjen e dhomave tė shoqėrimit nga dhomat e sigurimit si dhe marrjen e masave pėr shtimin e fondeve pėr krijimin e ambjenteve tė sigurisė dhe shoqėrimit, per personat te mitur dhe femra ne Komisariatin e Policise Nr.2 Tirane

Drejtuar: Drejtorit tė Policisė tė Qarkut Tirane, z. Hamdi FJORE

Shefit te Komisariatit te Policisė Nr.2, z. Adnant SHEHU

Pėr dijeni: Ministrit te Brendshem, z. Bujar NISHANI

                  Drejtorit te Pergjithshem te Policise se Shtetit, z. Ahmet PRENĒI

  

Nė vijim tė korrespondencės:   1   2   3

 

22/10/2008

Rekomandojmė pėrmirėsimin e kushteve nė dhomat e sigurimit dhe tė shoqėrimit si dhe marrjen e masave pėr shtimin e fondeve per krijimin e ambjenteve tė sigurisė dhe shoqėrimit, per personat te mitur dhe femra ne Komisariatin e Policise Nr.4 Tirane

Drejtuar: Drejtorit tė Policisė tė Qarkut Tirane, z. Hamdi FJORE

Shefit te Komisariatit te Policisė Nr.4, z. Ismet SHKRETA

Pėr dijeni: Ministrit te Brendshem, z. Bujar NISHANI

                  Drejtorit te Pergjithshem te Policise se Shtetit, z. Ahmet PRENĒI

  

Nė vijim tė korrespondencės:   1   2   3

 

22/10/2008

Rekomandohet marrja e masave me qėllim pėrmirėsimin e kushteve nė dhomat e shoqėrimit e tė sigurimit dhe tė mjediseve tė aplikimit pėr pasaporta pėr jashtė shtetit nė Komisariatin e Policisė Rrėshen tė Rrethit Mirditė

Drejtuar: Drejtorit tė Policisė tė Qarkut Lezhė, z. Mėrgim HOXHA

Pėr dijeni: Ministrit te Brendshem, z. Bujar NISHANI

                  Drejtorit te Pergjithshem te Policise se Shtetit, z. Ahmet PRENĒI

 

Nė vijim tė korrespondencės:   1

   

22/10/2008

Kėrkohet marja e masave pėr tė mos penguar inspektimin e Qėndrės pėr Azilkėrkuesit nė Babrru

Drejtuar: Ministrit te Brendshem, z. Bujar NISHANI

 

Nė vijim tė kėrkesės:   1

  

16/10/2008

Mbi rezultatet e inspektimit te ambjenteve te shoqerimit dhe ndalimit, si dhe masat perkatėse qe propozohen per efektivat e Komisariatit te Policise Vlore

Drejtuar: Drejtorit te Policise se Qarkut Vlore, z. Vehbi BUSHATI

Pėr dijeni: Ministrit te Brendshem, z. Bujar NISHANI

                  Drejtorit te Pergjithshem te Policise se Shtetit, z. Ahmet PRENĒI

  

Nė vijim tė korrespondencės:   1   2   3   4

  

15/10/2008

Rekomandohet, fillimi dhe zhvillimi i proēedimit administrativ, pėr mundėsimin e kryerjes sė pagesės sė qirasė nga shtetasi Dragush Prespa

Drejtuar: Drejtorisė sė Financė Administratės prane Bashkise Tirane, znj. Lule Markeēi

Pėr dijeni: Kryetarit te Bashkise Tirane, z. Edi RAMA

  

14/10/2008

Rekomandohet mbajtja ne konsiderate dhe zgjidhja e problemeve te konstatuara ne Dhomat e Paraburgimit Kukes

Drejtuar: Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Burgjeve, z. Gazment DIBRA

                 Drejtorit tė Institucionit te Dhomave te Paraburgimit, z. Kreshnik ELEZI

Pėr dijeni: Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ

    

Nė vijim tė korrespondencės:   1 

  

14/10/2008

Rekomandohet pėrmirėsimi i kushteve pėr trajtimin e ushtarakėve tė dėnuar me masė "ndalim disiplinor" nė Repartin Ushtarak 1200 Tiranė

Drejtuar: Komandantit te Regjimentit Komando prane Repartit Ushtarak 1200 Zall-Herr, Kolonel Xhemal GJUNKSHI

Pėr dijeni: Ministrit te Mbrojtjes, z. Gazmend OKETA 

 Shefit tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Forcave  tė Armatosura

 Gjeneral Brigade Maksim MALAJ  

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1

  

10/10/2008

Rekomandohet marrja e masave me qėllim pėrmirėsimin e kushteve nė mjediset e dhomave tė shoqėrimit, tė sigurimit dhe tė aplikimit pėr pasaporta pėr jashtė shtetit nė Drejtorinė e Policisė sė Qarkut Diber

Drejtuar:  Drejtorit te Policise te Qarkut Diber, z. Ali ELEZI

Pėr dijeni: Ministrit te Brendshem, z. Bujar NISHANI 

 Drejtorit te Pergjithshem te Policise se Shtetit, z. Ahmet PRENĒI

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2

 

09/10/2008

Rekomandohet pėrmirėsimi i kushteve dhe trajtimit tė tė dėnuarve dhe tė paraburgosurve nė Burgun e Tepelenės

Drejtuar: Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Burgjeve, z. Gazment DIBRA

                 Drejtorit tė I.E.V.P. Tepelenė, z. Qamil XHELILI

Pėr dijeni: Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1 

  

06/10/2008

Rekomandohet marrja e masave te menjehershme per permiresimin e trajtimit te te denuarve ne Burgun e Fushe-Krujes.

Drejtuar:  Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Burgjeve, z. Gazment DIBRA

 Drejtorise te I.E.V.P-se Fushe-Kruje, z. Anton FROKU

Pėr dijeni: Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2

   

06/10/2008

Rekomandohet ndryshimi i pikes 8, te nenit 55 te Ligjit nr.8410 date 30.09.1998 “Per radion dhe televizionin publik e privat ne Republiken e Shqiperise”, per te zgjeruar lirine e shprehjes

Drejtuar:  Kryeministrit tė Republikės sė Shqipėrisė, z. Sali BERISHA

Pėr dijeni: Kryetares dhe Zv.Kryetarit te Komisionit Parlamentar per Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik, zj. Valentina LESKAJ dhe z. Gezim KARAPICI

                 Kryetarit dhe Zv/Kryetarit te Komisionit Parlamentar per Ēeshtjet Ligjore, Administraten Publike dhe te Drejtat e Njeriut, z. Ilir RUSMAJLI dhe z. Fatmir XHAFAJ

 

02/10/2008

Informacion mbi kushtet dhe trajtimin aktual te te denuarit Ilir Dybeku ne zbatim te Vendimit perfundimtar Nr.41153/06 dt.18.12.2007 te Gjykates Europiane te te Drejtave te Njeriut me qender ne Strasburg, France

Drejtuar: Ministrit te Puneve te Jashtme, z. Lulzim BASHA

Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ

Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Burgjeve, z. Gazment DIBRA

Pėr dijeni: Kryeministrit tė Republikės sė Shqipėrisė, z. Sali BERISHA

 

Nė vijim tė korrespondencės:   1   2

  

02/10/2008

Rekomandime pėr tė bėrė tė mundur realizimin e detyrės sė Avokatit tė Popullit pėr ankesat kundėr vendimeve gjyqėsore tė formės sė prerė, duke bėrė plotėsimet e duhura nė Kodin e Proēedurės Penale dhe Civile, bazuar edhe nė Rekomandimet e Kėshillit tė Europės

Drejtuar:  Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ

Pėr dijeni: Kryeministrit tė Republikės sė Shqipėrisė, z. Sali BERISHA

                 Kryetarit dhe Nen/Kryetarit te Komisionit Parlamentar per Ēeshtjet Ligjore, Administraten Publike dhe te Drejtat e Njeriut, z. Ilir RUSMAJLI dhe z. Fatmir XHAFAJ

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1

  

02/10/2008

Rekomandojmė dhėnien e masave disiplinore ndaj punonjėsve tė policisė Ulian Shpataraku, Gjergji Ylli e Neritan Qeraxhi dhe marrjen e masave organizative pėr njohjen mė mirė dhe respektimin nga ana e punonjėsve tė policisė tė tė drejtave dhe lirive themelore tė njeriut .

Drejtuar: Shefit tė Komisariatit tė Policise Nr. 1, z. Nikoll VATNIKAJ

Pėr dijeni:Drejtorit te Pergjithshem te Policise se Shtetit, z. Ahmet PRENĒI

                 Drejtorit te Policise se Qarkut Tirane, z Muhamet RRUMBULLAKU

   

Nė vijim tė rekomandimit:   1

  

01/10/2008

Kerkohet analizimi i produkteve me origjine nga Kina qe dyshohen per substanca te demshme per shendetin dhe kontrolli i tregut

Drejtuar: Ministrit te Bujqesise, Ushqimit dhe Mbrojtjes se Konsumatorit, z. Emin GJANA

                 Ministres se Shendetsise, zj.Anila GODO

Pėr dijeni: Kryeministrit tė Republikės sė Shqipėrisė, z. Sali BERISHA

   

Nė vijim tė kėrkesės:   1   2   3   4

  

26/09/2008

Rekomandohet pėrmirėsimi i kushteve pėr trajtimin e ushtarakėve tė dėnuar me masė "ndalim disiplinor" nė Repartin Ushtarak 1100 Tiranė.

Drejtuar: Shefit tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Forcave tė Armatosura, Gjeneral Brigade Maksim MALAJ

                 Komandantit tė Brigadės tė Reagimit tė Shpejtė pranė Repartit Ushtarak 1100 Zall Herr, Gjeneral Brigade Viktor BĖRDAJ

Pėr dijeni: Ministrit tė Mbrojtjes, Z. Gazmend OKETA

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

  

24/09/2008

Per shqyrtimin e ankeses se televizionit “News 24” per gjoben e vene nga KKRT

Drejtuar: Gjithe Keshillit Kombetar te Radios dhe Televizonit

zj. Mesila DODA, Kryetare

z. Sami NEZA, z. Alban KARAPICI

z. Genti IBRAHIMI, z. Artan ZENELI dhe z. Detar HYSI, anetare

Pėr dijeni: Kryetares dhe Zv.kryetarit te Komisionit Parlamentar per Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik zj. Valentina LESKAJ dhe z. Gezim KARAPICI

Kryetarit dhe Zv.kryetarit te Komisionit Parlamentar per Ēeshtjet Ligjore, Administraten Publike dhe te Drejtat e Njeriut, z. Ilir RUSMALI dhe z. Fatmir XHAFAJ

Televizionit “News 24”

Shoqata “Levizja G99”

Gjithe Mjeteve te Informimit Publik

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1

  

23/09/2008

Rekomandime pėr disa shtesa e ndryshime nė Kodin e Procedurės Penale dhe nė Kodin e Procedurės Civile nė kuadrin e Reformės nė drejtėsi

Drejtuar:  Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ

Pėr dijeni: Kryeministrit tė Republikės sė Shqipėrisė, z. Sali BERISHA

                 Kryetarit dhe Nen/Kryetarit te Komisionit Parlamentar per Ēeshtjet Ligjore, Administraten Publike dhe te Drejtat e Njeriut, z. Ilir RUSMAJLI dhe z. Fatmir XHAFAJ

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2

  

23/09/2008

Rekomandim per plotesimin e Rregullores per zhvillimin e provimeve te Matures Shteterore ne Republiken e Shqiperise.

Drejtuar:  Ministrit te Arsimit dhe Shkences, z. Fatos BEJA

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2

 

22/09/2008

Rekomandohet marrja e masave per ekzaminimin mjeksor dhe sistemimin e metejshem ne Spitalin e Burgut Tirane apo ne Spitalin e Burgut atyre te burgosurve te IEDP-se Burrel te cilet pretendohet se vuajne nga semundje te renda mendore

Drejtuar:  Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Burgjeve, z. Gazment DIBRA

                 Drejtorit te I.E.D.P-se BURREL, z. Shkelqim GJOĒUKA

   

Nė vijim tė rekomandimit:   1

  

19/09/2008

Rekomandojmė revokimin e pjesshėm tė Urdhėrit tė Ministrit tė Rendit Publik Nr. 1980, dt. 04.06.2004 “Pėr disa ndryshime nė Udhėzimin e MRP Nr. 1627, dt. 22.01.2002 “Mbi procedurat pėr pajisjen e shtetasve shqiptarė me pasaportė pėr jashtė shtetit” dhe plotėsimin sipas nenit 118 tė Kushtetutės, tė ligjit nr. 8668, dt. 23.11.2000 “Pėr pajisjen e shtetasve shqiptarė me pasaportė pėr jashtė shtetit”

Drejtuar:  Ministrit te Brendshem, z. Bujar NISHANI

Pėr dijeni: Kryeministrit tė Republikės sė Shqipėrisė, z. Sali BERISHA

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2

  

18/09/2008

Rekomandohet marrja e masave tė menjėhershme pėr ekzekutimin e vendimit gjyqėsor Nr. 44 datė 04.02.1997, tė Gjykatės sė Rrethit Gjyqėsor Kurbin, mbėshtetur nga Vendimi Nr. 43 datė 19.12.2007, i Gjykatės Kushtetuese, nė favor tė shtetasit Beg Haxhiu

Drejtuar:  Zv.Ministrit te Brendshem, z. Ferdinand PONI

Pėr dijeni: Ministrit te Brendshem, z. Bujar NISHANI

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2   3

  

18/09/2008

Rekomandohet marrja e masave pėr tė rregulluar ligjėrisht trajtimin e veēantė tė tė sėmurėvė qė vendosen nė kushte karantine, si dhe pagesėn e personelit qė punon nė repartin infektiv tė Spitalit Ushtarak

Drejtuar: Ministrit te Mbrojtjes, z. Gazmend OKETA

                 Drejtorit te Spitalit Ushtarak, z. Bedri MIHAJ

  

16/09/2008

Rekomandojmė miratimin e VKM-sė “Pėr kohėn e punės dhe tė pushimit tė punonjėsve tė Policisė sė Shtetit” nė bazė e pėr zbatim tė nenit 87, pika 6, tė ligjit nr. 9749, dt. 04.06.2007 "Pėr Policinė e Shtetit".

Drejtuar: Kryeministrit tė Republikės sė Shqipėrisė, z. Sali BERISHA

    

16/09/2008

Rekomandohet marrja e masave pėr tė rregulluar ligjėrisht trajtimin e veēantė tė tė sėmurėvė qė vendosen nė kushte karantine, si dhe pagesėn e personelit qė punon nė Spitalin Infektiv

Drejtuar: Ministres se Shendetesise, zj. Anila GODO

                 Drejtores se QSUT-se, zj. Gjeorgjina KULE

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2

  

16/09/2008

Rekomandim nė lidhje me hartimin e njė rregulloreje tė veēantė pėr emigrantėt e paligjshėm qė strehon Qėndra Pritėse e Viktimave tė Trafikut nė Linzė, Tiranė

Drejtuar: Ministrit te Punes, Ēeshtjeve Sociale dhe Shanseve te Barabarta, z. Koēo BARKA

                 Drejtoreshės sė Shėrbimit Social Shtetėror, zj.Vilma PREMTI

                 Drejtorit tė Qėndrės Pritėse tė Viktimave tė  Trafikuara Linzė, z.Xheladin QAHI

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

  

04/09/2008

Per mbrojtjen dhe respektimin e se drejtes themelore kushtetuese te individeve, per mbrojtjen e te dhenave personale dhe zbatimin korrekt te dispozitave te Ligjit nr.9887 date 10.03.2008 “Per mbrojtjen e te dhenave personale”

Drejtuar:  Prokurores sė Pėrgjithshme, zj. Ina RAMA

                  Ministrit tė Brendshėm, z. Bujar NISHANI

                  Drejtorit te Pergjithshem te Policise se Shtetit, z. Ahmet PRENĒI

Pėr dijeni: Kryetarit te Komisionit Parlamentar per Ēeshtjet Ligjore, Administraten Publike dhe te Drejtat e Njeriut, z. Ilir RUSMAJLI

                  Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ

  

13/08/2008

Rekomandohet permiresimi i kushteve dhe trajtimit te te denuarve dhe te paraburgosurve ne Burgun e Peqinit

Drejtuar:  Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Burgjeve, z. Gazment DIBRA

                  Drejtorit te I.E.V.P  Peqin, z. Shkelqim KALEMI

Pėr dijeni: Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1

  

28/07/2008

Informacion lidhur me inspektimin e bėrė nė Komisariatin e Policisė dhe nė Drejtorinė e Policisė sė Qarkut Elbasan

Drejtuar:  Ministrit tė Brendshėm, z. Bujar NISHANI

                 Drejtorit te Pergjithshem te Policise se Shtetit, z. Ahmet PRENĒI

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1

  

23/07/2008

Rekomandojmė fillimin e hetimeve ndaj prokurorėve tė Prokurorisė sė Rrethit Gjyqėsor Tiranė  Apostol Prifti e Petrit Bici pėr veprėn penale tė “Mosmarrjes sė masave pėr tė ndėrprerė gjendjen e paligjshme”, parashikuar nga neni 251 i K.Penal dhe Kutusi Shahu e Petrit Fusha pėr veprėn penale tė “Shpėrdorimit tė detyrės”, parashikuar nga neni 248 i K.Penal

Drejtuar:  Prokurores sė Pėrgjithshme, zj. Ina RAMA

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1

  

19/07/2008

Rekomandohet mbajtja ne konsiderate dhe zgjidhja e problemeve te konstatuara ne Dhomat e Paraburgimit nė Qytetin e Bajram Currit

Drejtuar:  Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ

                  Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Burgjeve, z. Gazment DIBRA

Pėr dijeni: Drejtorit tė Institucionit te Dhomave te Paraburgimit Bajram Curri, 

                  z. Ram MUJA

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1

  

19/07/2008

Informacion lidhur me inspektimin e kryer nga Avokati i Popullit nė Komisariatin e Policise ne Qytetin e Bajram-Currit

Drejtuar:  Ministrit tė Brendshėm, z. Bujar NISHANI

                  Drejtorit te Pergjithshem te Policise se Shtetit, z. Ahmet PRENĒI

Pėr dijeni: Shefit tė Komisariatit tė Policisė Bajram Curri, z. Ali ALLARAJ

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1

  

17/07/2008

Pėrsėritet rekomandimi pėr Revokimin e Urdhėrit tė ish Prokurorit tė Pėrgjithshėm Nr. 3223 datė 08.10.2004

Drejtuar:  Prokurores sė Pėrgjithshme, zj. Ina RAMA

Pėr dijeni: Presidentit tė Republikės sė Shqipėrisė, z. Bamir TOPI

     si dhe:  Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ

                  Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Burgjeve, z. Gazment DIBRA

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2

  

09/07/2008

Rekomandohet marrja e masave tė menjėhershme pėr ekzekutimin e vendimit gjyqėsor tė formės sė prerė Nr.1752 datė 05.09.1994, tė Gjykatės sė Rrethit Gjyqėsor Korēė, nė favor tė shtetasit Muhamet Kajmaku

Drejtuar:  Ministrit te Financave, z. Ridvan BODE

Pėr dijeni: Kryetarit te Kėshillit tė Qarkut Korēė, z. Ilia MILO

 Kryetarit te Zyrės sė Shėrbimit Pėrmbarimor Korēe, z. Arben KELO

 Z. Muhamet Kajmaku, Libonik, Maliq, Korēe

   

09/07/2008

Rekomandim pėr pėrgatitjen e ligjit “Pėr hetuesin (investigatorin) privat”

Drejtuar:  Kryeministrit tė Republikės sė Shqipėrisė, z. Sali BERISHA

                  Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ

Pėr dijeni: Komisionit Parlamentar per Ēeshtjet Ligjore, Administraten Publike   dhe te Drejtat e Njeriut, z. Fatos BEJA dhe z. Fatmir XHAFAJ

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2

  

04/07/2008

Rekomandim per ndryshimin dhe permiresimin e Ligjit nr.9087 date 19.06.2003 “Kodi Zgjedhor i Republikes se Shqiperise”

Drejtuar: Kuvendit te Shqiperise

Bashke-Kryetareve te Komisionit Parlamentar te Reformes Zgjedhore, z. Ilir RUSMAJLI dhe z. Fatmir XHAFAJ

Kryetarit te Komisionit Parlamentar per Ēeshtjet Ligjore, Administraten Publike dhe te Drejtat e Njeriut, z. Fatos BEJA

  

23/06/2008

Per ankesat e  shtetasve shqiptare per  pagesen dhe shpenzimet telefonike te larta gjate proēedurave te legalizimit te dokumentave ne ambasadat e Greqise, Italise dhe Frances

Drejtuar:  Ministrit te Puneve te Jashtme, z. Lulzim BASHA

  

20/06/2008

Rekomandojmė pėrshpejtimin e zgjidhjes sė problemit tė sigurimit tė bashkėshortėve/eve qė shoqėrojnė nėpunėsin nė pėrfaqėsitė tona diplomatike

Drejtuar:  Ministrit te Puneve te Jashtme, z. Lulzim BASHA

  

20/06/2008

Rekomandohet marrja e masave per permiresimin e disa aspekteve te trajtimit te te burgosurve qe mbahen ne Burgun e Krujes

Drejtuar:  Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Burgjeve, z. Gazment DIBRA

                  Drejtorit te Burgut Kruje (IEDP), z. Bajram BEQJA

Pėr dijeni: Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1

  

17/06/2008

Pėrsėritet propozimi pėr plotėsimin e kėrkesave tė nenit 28 tė Ligjit nr. 9210 datė 23.03.2004 “Pėr Statusin e Ushtarakut tė Forcave tė Armatosura tė Republikės sė Shqipėrisė”

Drejtuar: Drejtorit tė Drejtorise Juridike prane Ministrise se Mbrojtjes, z. Ndue MARKU

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1

   

09/06/2008

Rekomandohet marrja e masave te menjehershme per eleminimin e trajtimit te dhunshem dhe degradues ndaj personave qe qendrojne ne ambjentet e paraburgimit Korēe

Drejtuar:  Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Burgjeve, z. Gazment DIBRA

                  Drejtorit te IEDP te Paraburgimit Korēe, z. Petrit BAZELLI

Pėr dijeni: Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ

              

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2

  

05/06/2008

Rekomandim pėr marrjen e masave pėr zbatimin e nenit 46 tė Kodit Penal, pėr shtetasin Viron Ruēi

Drejtuar:  Kryetarit te Rrethit Gjyqesor Vlore, z. Artur MALAJ

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1

   

04/06/2008

Rekomandohet hartimi dhe mė pas paraqitja pėr miratim e projekt-ligjit, “Pėr kthimin dhe kompesimin e pronės sė luajtshme”

Drejtuar:  Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ

                 Ministrit te Financave, z. Ridvan BODE

Pėr dijeni:Kryeministrit tė Republikės sė Shqipėrisė, z. Sali BERISHA

                 Kryetarit tė Komisionit Parlamentar pėr Ekonominė dhe Financat, 

                  z. Edmond SPAHO

                  Kryetarit tė Komisionit Parlamentar pėr Ēėshtjet Ligjore,

                  Administratėn Publike dhe tė Drejtat e Njeriut z. Fatos BEJA

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2   3   4

  

30/05/2008

Rekomandohet marrja e masave organizative dhe ligjore per zgjidhjen e problemit per mosderdhjen e kontributeve shoqerore te bashkeshortit/es se ushtarakeve qe kane perfituar pagesen e papunesise per periudhen 1993-2003

Drejtuar: Kryeministrit tė Republikės sė Shqipėrisė, z. Sali BERISHA

                Ministrit te Financave, z. Ridvan BODE

                Ministrit te Mbrojtjes, z. Gazmend OKETA

                Ministrit tė Brendshėm, z. Bujar NISHANI

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2

   

28/05/2008

Kerkese per shpjegime lidhur me masen disiplinore, te urdheruar nga Drejtoria e Auditit, per largim nga vendi i punes te disa punonjesve prane Zyres Rajonale te Punesimit, Tirane

Drejtuar: Ministrit te Punes, Ēeshtjeve Sociale dhe Shanseve te Barabarta, z. Koēo BARKA

    

Nė vijim tė kėrkesės:   1

  

27/05/2008

Rekomandim per marrjen e masave te menjehershme per garantimin e sigurise te depove, tuneleve, magazinave te ruajtjes se municioneve, predhave, armatimit, lendeve toksike, djegese dhe te ēdo veprimtarie dhe objekti tjeter nen administrimin e Ministrise se Mbrojtjes me burim rreziku te shtuar per jeten dhe shendetin e popullsise

Drejtuar: Ministrit te Mbrojtjes, z. Gazmend OKETA

                Shefit te Shtabit te Pergjithshem te Forcave te Armatosura, z. Luan HOXHA

  

19/05/2008

Rekomandohet marrja e masave pėr zbatimin korrekt tė Ligjit Nr. 8328 datė 16.04.1998 i ndryshuar, “Pėr tė drejtat dhe trajtimin e tė dėnuarve me burgim” nė Institucionin e Paraburgimit Korēė

Drejtuar:  Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Burgjeve, z. Gazment DIBRA

Pėr dijeni: Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

   

16/05/2008

Rekomandohet marrja e masave urgjente per te mundesuar marrjen e vizes italiane, per shtetasit Meltina Haka, Klodian Kodra dhe Anisa Sogani, te demtuar ne tragjedine e Gerdecit

Drejtuar:  Ministrit tė Shendetesise, z. Nard NDOKA

                 Ministrit te Puneve te Jashtme, z. Lulzim BASHA

Pėr dijeni: Kryeministrit tė Republikės sė Shqipėrisė, z. Sali BERISHA

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1

  

14/05/2008

Rekomandojmė marrjen e masave tė nevojshme pėr trajtimin me pagesė kalimtare tė ish punonjėsit tė policisė z. Agron Canaj, nė bazė tė nenit 6 tė Ligjit Nr. 8661, dt. 18.09.2000 “Pėr Sigurimin Shoqėror Suplementar tė Punonjėsve tė Policisė sė Shtetit”.

Drejtuar:   Ministrit tė Brendshėm, z. Bujar NISHANI

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

  

14/05/2008

Rekomandohet shfuqizimi i vendimit tė mosfillimit tė proēedimit penal nė lidhje me kallėzimin penal Nr. 705 tė vitit 2008, tė Prokurorisė sė Rrethit Gjyqėsor Tiranė

Drejtuar:  Prokurores sė Pėrgjithshme, zj. Ina RAMA

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1

  

14/05/2008

Kerkese per bashkepunim ne zbatim te Rezolutes se Kuvendit

Drejtuar: Drejtorit te Pergjithshem te Radio Televizionit Publik Shqiptar, z. Petrit BECI

  

12/05/2008

Rekomandim per realizimin e inisiatives legjislative, per ndryshime ne Ligjin nr.9380 date 28.04.2005 “Per te drejten e autorit dhe te drejtat e tjera te lidhura me te”

Drejtuar:  Ministrit te Turizmit, Kultures, Rinise dhe Sporteve, z. Ylli PANGO

                 Zyres Shqiptare te te Drejtave te Autorit

Pėr dijeni: Kryeministrit tė Republikės sė Shqipėrisė, z. Sali BERISHA

                 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

  

12/05/2008

Kerkohet pergjigje ndaj kerkeses tone, per dhenie informacioni dhe marrje masash disiplinore administrative

Drejtuar:  Ministrit te Brendshem, z. Gazmend OKETA

   

Para dhe nė vijim tė kėrkesės:   1

 

12/05/2008

Propozohet kryerja e inspektimeve te perbashketa ne disa burgje dhe dhoma paraburgimi problematike ne vendin tone

Drejtuar:  Kuvendit te Shqiperise

                 Kryetarit tė Komisionit Parlamentar pėr Ēėshtjet Ligjore, Administratėn Publike dhe tė Drejtat e Njeriut z. Fatos BEJA

                 Zv.Kryetarit tė Komisionit Parlamentar pėr Ēėshtjet Ligjore, Administratėn Publike dhe tė Drejtat e Njeriut z. Fatmir XHAFAJ

                 Te gjithe anetareve te Komisionit

   

05/05/2008

Rekomandim per pershpejtimin e punes per realizimin e ndryshimeve ligjore, per thjeshtimin e sistemit dhe te proēedurave ne dhenien dhe rinovimin e lejeve te drejtimit, sipas sistemit “One stop Service”

Drejtuar:  Ministrit te Puneve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit,

                  z. Sokol OLLDASHI

                  Drejtorise se Pergjithshme te Sherbimeve te Transportit Rrugor

Pėr dijeni: Kryeministrit tė Republikės sė Shqipėrisė, z. Sali BERISHA

                 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

05/05/2008

Rekomandohet marrja e masave pėr zbatimin korrekt tė ligjit Nr.8328 datė 16.04.1998 i ndryshuar, “Pėr tė drejtat dhe trajtimin e tė dėnuarve me burgim” nė Institucionin e Paraburgimit 302 “Mine Peza” Tiranė

Drejtuar:  Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Burgjeve, z. Gazment DIBRA

Pėr dijeni: Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ

     

Nė vijim tė rekomandimit:   1

   

02/05/2008

Rekomandohet marrja e masave te menjehershme per eleminimin e ēdo forme te dhunes, trajtimit ē’njerezor dhe degradues ne Burgun e Burrelit.

Drejtuar:  Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ

                 Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Burgjeve, z. Gazment DIBRA

Pėr dijeni: Presidentit tė Republikės sė Shqipėrisė, z. Bamir TOPI

                  Kryeministrit tė Republikės sė Shqipėrisė, z. Sali BERISHA

                  Kryetares sė Kuvendit, zj. Jozefina TOPALLI (ĒOBA)

                  Kryetarit tė Komisionit Parlamentar pėr Ēėshtjet Ligjore, Administratėn Publike dhe tė Drejtat e Njeriut z. Fatos BEJA

                  Zv.Kryetarit tė Komisionit Parlamentar pėr Ēėshtjet Ligjore, Administratėn Publike dhe tė Drejtat e Njeriut z. Fatmir XHAFAJ

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1

  

02/05/2008

Kerkese per informacion per disa ankesa qe lidhen me ngjarjen e Gerdecit

Drejtuar:  Ministrit tė Brendshėm, z. Bujar NISHANI

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1

  

02/05/2008

Rekomandojmė qė t’i propozohet Presidentit tė Republikės krijimi i Seksionit Administrativ nė Gjykatėn e Rrethit Gjyqėsor Kavajė

Drejtuar:  Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ

Pėr dijeni: Presidentit tė Republikės sė Shqipėrisė, z. Bamir TOPI

                  Kryeministrit tė Republikės sė Shqipėrisė, z. Sali BERISHA

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1

  

29/04/2008

Kerkese per informacion lidhur me ankesen e disa gazetareve per paligjshmeri te Urdherit Nr. 18, date 17.01.2008 te Ministrit te Financave, “Per numrin e te punesuarve ne median e shkruar”

Drejtuar:  Ministrit te Financave, z. Ridvan BODE

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1

   

25/04/2008

Rekomandohet shfuqizimi i vendimit tė pezullimit tė proēedimit penal Nr. 160 tė vitit 2006, dhe rifillimi i hetimit tė pezulluar

Drejtuar :Drejtuesit tė Prokurorisė sė Rrethit Gjyqėsor Shkoder, z. Perparim KULLURI

Pėr dijeni: Prokurores sė Pėrgjithshme, zj. Ina RAMA

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1

 

24/04/2008

Kerkese per shpjegime lidhur me ankesen e nje grupi punonjesish te Qendres se Fizikes Berthamore te Zbatuar

Drejtuar:  Ministrit te Arsimit dhe Shkences, z. Genc POLLO

si dhe     : Rektorit te Universitetit te Tiranes, z. Dhori KULE

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2   3

   

24/04/2008

Rekomandim lidhur me transparencen e ndihmave apo donacioneve te perfituara dhe te administruara nga Bashkia Vore, me rastin e tragjedise se Gerdecit.

Drejtuar:  Kryetarit te Bashkise Vore, Z. Fiqiri ISMAILI

 

18/04/2008

Rekomandojmė pėrmirėsimin e kushteve tė jetės dhe tė qėndrimit tė dhomave tė sigurimit dhe tė shoqėrimit tė shtetasve nė organet vendore tė Policisė sė Shtetit, tė ambjenteve ku bėhet aplikimi pėr pajisjen me pasaporta, zbatimin e kritereve ligjore pėr shoqėrimin e shtetasve nė organet e policisė, si dhe gjatė arrestimit apo ndalimit tė shtetasve nga punonjėsit e policisė.

Drejtuar:  Ministrit tė Brendshėm, z. Bujar NISHANI

                 Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ

                 Drejtorit te Pergjithshem te Policise se Shtetit, z. Ahmet PRENĒI

                 Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Burgjeve, z. Gazment DIBRA

Pėr dijeni: Kryeministrit tė Republikės sė Shqipėrisė, z. Sali BERISHA

                  Komisioneve Parlamentare pėr tė Drejtat e Njeriut dhe Sigurinė

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2   3

  

17/04/2008

Rekomandohet shfuqizimi i vendimit tė pushimit tė ēėshtjes penale Nr. 61 tė vitit 2007, hetuar nga Prokuroria e Rrethit Gjyqėsor Kavajė.

Drejtuar :Drejtuesit tė Prokurorisė sė Rrethit Gjyqėsor Kavaje, z. Durrim      BEDINI

Pėr dijeni: Prokurores sė Pėrgjithshme, zj. Ina RAMA

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1 

  

16/04/2008

Rekomandojmė dhėnien e masave disiplinore ndaj Shefit tė Komisariatit tė Policisė Vlorė, z. Asllan Shyti dhe oficerit tė policisė gjyqėsore z. Elidon Imeraj, si dhe pėrmirėsimin e kushteve tė jetesės nė dhomat e izolimit tė Komisariatit tė Policisė Vlorė.

Drejtuar :  Drejtorit te Policise se Qarkut Vlore, z. Vehbi BUSHATI

Pėr dijeni:  Drejtorit te Pergjithshem te Policise se Shtetit, z. Ahmet PRENĒI

si dhe      : Ministrit tė Brendshėm, z. Bujar NISHANI

Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ

Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Burgjeve, z. Gazment DIBRA

Kryetarit tė Komisionit Parlamentar pėr Ēėshtjet Ligjore, Administratėn Publike dhe tė Drejtat e Njeriut z. Fatos BEJA

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2   3

  

11/04/2008

Rekomandim nė lidhje me ekzekutimin e vendimit gjyqėsor Nr. 862 datė 10.10.2006, tė Gjykatės sė Rrethit Gjyqėsor Gjirokastėr, nė favor tė shtetasit Thoma Garo.

Drejtuar: Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Shėrbimit tė Pėrmbarimit Gjyqėsor, z. Pal META

Pėr dijeni: Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2

   

04/04/2008

Rekomandojmė dhėnien e masės disiplinore ndaj  oficerit tė policisė gjyqėsore Grigor Prifti dhe organizim mė tė mirė tė punės pėr tė siguruar ndihmėn juridike dhe psikologjike tė tė  pandehurve tė mitur gjate kryerjes sė veprimeve tė para proceduriale tė pyetjes, arrestimit dhe kontrollit personal.

Drejtuar: Drejtorit te Policise se Qarkut Tirane, z Muhamet RRUMBULLAKU

                  Prokurorit tė Rrethit Gjyqėsor, z. Genti XHOLI

Pėr dijeni: Drejtorit te Pergjithshem te Policise se Shtetit, z. Ahmet PRENĒI

Prokurores sė Pėrgjithshme, zj. Ina RAMA

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1

  

04/04/2008

Rekomandojmė dėmshpėrblimin e punonjėsit tė policisė Dritan Memoēi.

Drejtuar:  Drejtorit te Pergjithshem te Policise se Shtetit, z. Ahmet PRENĒI

  

04/04/2008

Rekomandojmė dėrgimin pėr mjekimin tė shtetasit Dritan Memoēi nė njė spital tė specializuar jashtė vendit.

Drejtuar:  Ministrit tė Shendetesise, z. Nard NDOKA

                 Ministrit tė Brendshėm, z. Bujar NISHANI

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1

  

21/03/2008

Kerkese per shpjegime ne lidhje me njohjen e kohes se vuajtjes se denimit ne kohen e diktatures si peiudhe sigurimi per ish te denuarit jo politike

Drejtuar: Ministrise se Financave

                Ministrise se Punes, Ēeshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1

   

18/03/2008

Kėrkohet informacion pėr burimet e rrezikut tė shtuar pėr jetėn dhe shėndetin e qytetarėve

Drejtuar:  Gjithė Bashkive dhe Komunave tė Republikės

  

13/03/2008

Kėrkohet publikimi i plotė i vendimeve tė Entit Rregullator tė Sektorit tė Energjisė Elektrike

Drejtuar: Drejtoreshės se Qendrės sė Publikimeve Zyrtare prane Ministrisė sė Drejtėsisė Znj. Elvana BEKTESHI

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1

  

12/03/2008

Kerkohet nje informacion lidhur me procedurat e ndjekura  gjate procesit te privatizimit te paketes se aksioneve per ish punonjesit e Albetelekom SH.A Tirane

Drejtuar:  Ministrit te Financave, z. Ridvan BODE

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1

  

10/03/2008

Kerkohet zbatimi i ligjit per kthimin e pergjigjeve te kerkuara nga Institucioni i Avokatit te Popullit

Drejtuar:  Ministrit te Arsimit dhe Shkences, z. Genc POLLO

  

10/03/2008

Rekomandojme marrjen e masave te nevojshme per pranimin e menjehershem te te paraburgosurve qe ndodhen ne dhomat e sigurimit te Komisariatit te Policise ne Vlore dhe per ekzekutimin e menjehershem te ēdo vendimi gjyqesor per caktimin e mases se sigurise “ arrest ne burg”

Drejtuar:  Drejtorit te Pergjithshem te Burgjeve, z. Gazment DIBRA

                  Drejtorit te Pergjithshem te Policise se Shtetit, z. Ahmet PRENĒI

                  Drejtorit te Policise se Qarkut Vlore, z. Vehbi BUSHATI

Pėr dijeni: Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ

Ministrit tė Brendshėm, z. Bujar NISHANI

   

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2

   

07/03/2008

Rekomandim pėr disa plotėsime nė Projektligjin “Pėr Kujdesin Shėndetėsor nė Republikėn e Shqipėrisė”

Drejtuar:   Ministrit tė Shendetesise, z. Nard NDOKA

Pėr dijeni: Kryetarit tė Komisionit Parlamentar pėr Punėn, Ēėshtjet Sociale dhe Shėndetėsinė, z. Tritan SHEHU

Kryetares sė Nėnkomisionit Parlamentar pėr tė Drejtat e Njeriut, zj.Arenca TRASHANI

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2   3

  

Shėnim: Rekomandimi eshte mbajtur parasysh ne Projektligj.

   

04/03/2008

Kėrkohen shpjegime lidhur me pėrgatitjen dhe dėrgimin nė Qeveri tė projektvendimit tė K.M. “Pėr kohėn e punės dhe tė pushimit tė punonjėsve tė Policisė sė Shtetit dhe pėr pėrcaktimin e kritereve dhe masės sė pėrfitimeve nga kjo e drejtė”, nė bazė e pėr zbatim tė nenit 87/6 tė ligjit nr. 9749, dt. 04.06.2007 “Pėr Policinė e Shtetit”.

Drejtuar:   Ministrit tė Brendshėm, z. Bujar NISHANI

   

03/03/2008

Pėrsėritet rekomandimi pėr nxjerrjen e akteve nėnligjore nė zbatim tė ligjit Nr.9110 dt. 24.07.2003 “Pėr organizimin dhe funksionimin e gjykatave pėr krime tė rėnda”

Drejtuar:   Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ

Pėr dijeni: Presidentit te Republikes dhe Kryetarit te Keshillit te Larte te  Drejtesise, z. Bamir TOPI

si dhe:       Zv/Kryetarit te Keshillit te Larte te  Drejtesise, z. Kreshnik SPAHIU

  

Shenim: Ky dokument pason korrespondencen e nisur dhe te pasqyruar ne rubriken Rekomandime per vitin 2006, date 24/05/2006

   

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2

  

28/02/2008

Rekomandim pėr krijimin e institucionit tė edukimit, pėr vendosjen e tė miturve qė kanė kryer vepra penale, por nuk kanė mbushur moshėn 14 vjeē

Drejtuar:   Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ

Pėr dijeni: Kryeministrit tė Republikės sė Shqipėrisė, z. Sali BERISHA

Kryetares sė Nėnkomisionit Parlamentar pėr tė Drejtat e Njeriut, zj.Arenca TRASHANI

    

Nė vijim tė rekomandimit:   1

  

26/02/2008

Kerkohet zbatimi i ligjit per te derguar informacione dhe pergjigje per kerkesat e Institucionit te Avokatit te Popullit

Drejtuar:   Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ

  

26/02/2008

Rekomandohet marrja e masės disiplinore  ndaj Prokurorit z. Ndriēim Troplini pėr zvarritje tė pajustifikuara, shkelje proēeduriale dhe moskryerje tė njė proēesi tė rregullt ligjor nė hetimin e proēedimit penal Nr. 350 tė vitit 2005 nė ngarkim tė pandehurit Besim Gega.

Drejtuar:   Prokurores sė Pėrgjithshme, zj. Ina RAMA

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1

  

15/02/2008

Rekomandohet mospranimi i propozimit tė ri tė KESH sha pėr rritjen e ēmimit te energjise elektrike gjatė vitit 2008.

Drejtuar: Drejtorit Ekzekutiv te ERE, Z. Bujar NEPRAVISHTA

Pėr dijeni: Kuvendit tė Shqipėrisė

Kryetarit te Komisionit pėr Veprimtaritė Prodhuese, Tregtinė dhe Mjedisin, z. Ylli BUFI

Kryeministrit tė Republikės sė Shqipėrisė, z. Sali BERISHA

Drejtorit te Pergjithshem te KESH, z. Gjergj BOJAXHI

   

Nė vijim tė rekomandimit:   1

  

11/02/2008

Nė vijim tė ndjekjes sė rekomandimit pėr realizimin e pėrkthimit dhe botimit zyrtar tė akteve ndėrkombėtare, nė tė cilat Shteti Shqiptar ėshtė palė.

Drejtuar: Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ

  

Shenim: Ky dokument pason korrespondencen e vazhduar ne rubriken Rekomandime per vitin 2007, date 05/12/2007

     

Nė vijim tė rekomandimit:   1

   

11/02/2008

Informacion lidhur mbi problematiken e konstatuar ne zbatim te reformes ne arsimin parauniversitar dhe disa rekomandime

Drejtuar: Ministrit te Arsimit dhe Shkences, z. Genc POLLO

   

07/02/2008

Rekomandojmė tė analizohen qėndrimet e paligjshme subjektive qė kanė mbajtur pėrfaqėsuesit tuaj gjatė disa gjykimeve civile nė gjykata nė ēėshtjet me objekt shkaktim dėmi nga veprimet e punonjėsve tė Policisė sė Shtetit.

Drejtuar: Avokatit tė Pėrgjithshėm tė Shtetit

                Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Policisė sė Shtetit, z. Ahmet  PRENĒI 

Pėr dijeni: Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ 

                  Ministrit tė Brendshėm, z. Bujar NISHANI

     

Nė vijim tė rekomandimit:   1

  

31/01/2008

Kėrkohet mendim pėr kompetencat e reja tė deleguara entit shpėrndarės tė energjisė elektrike Kesh sha me anė tė ndryshimeve nė Ligjin Nr. 9072 dt.22.05.2003 “Pėr sektorin e energjisė elektrike”

Drejtuar: Ministrit tė Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjitikės, z. Genc RULI

   

30/01/2008

Dėrgohet kėrkesa e 12 deputetėve (inisiativa legjislative) pėr disa shtesa dhe ndryshime nė ligjin nr.8661 datė 18.12.2000 “Pėr sigurimin shoqėror suplementar tė punonjėsve tė Policisė sė Shtetit”

Drejtuar: Kryetares sė Kuvendit tė Shqipėrisė, Zj. Jozefina  TOPALLI (ĒOBA)

  

29/01/2008

Kerkese per shpjegime lidhur me ankesen e Presidentit te Urdherit te Farmacisteve, z. Arjan Jaupllari

Drejtuar: Ministrit tė Shendetesise, z. Nard NDOKA

 

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2

  

25/01/2008

Rekomandohet fillimi i hetimeve ndaj nėpunėses sė Zyrės sė Gjendjes Civile tė Prefekturės sė Qarkut Tiranė Valbona Barushi pėr veprat penale tė “Shpėrdorimit tė detyrės”, parashikuar nga neni 248 i K.Penal dhe tė “Falsifikimit tė akteve tė gjendjes civile”, parashikuar nga neni 191/2 i K.Penal.

Drejtuar: Prokurorit te Rrethit Gjyqesor Tirane, z. Vexhi MUĒMATA

  

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2

  

24/01/2008

Kėrkohet informacion pėr hetimin e rekomandimeve tė Komisionit Hetimor Kuvendor pėr ēėshtjen e telefonisė celulare.

Drejtuar: Prokurores sė Pėrgjithshme, zj. Ina RAMA

                 Prokurorit te Rrethit Gjyqesor Tirane, z. Vexhi MUĒMATA

   

Nė vijim tė rekomandimit:   1   2

    

    

 Shko ne fillim

___________________________________________________________________________

 

Kthim prapa

 

 

© 2002 - Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.

Ky web site mirėmbahet nga Institucioni i Avokatit te Popullit