Rekomandime, Kerkesa, etj.

___________________________________________________________________________

 

    

VITI 2007

  

26/12/2007

Kerkohen shpjegime ne lidhje me ankesen e shtetasit A.D.

DrejtuarMinistrise se Ekonomise, Tregtise dhe Energjitikes

  

Ne vijim te rekomandimit:   1

  

19/12/2007

Rekomandim pėr marrjen e masave pėr zbatimin e Ligjit nr.8328, dt.16.04.1998 “Pėr tė drejtat dhe trajtimin e tė denuarve me burgim” nė Burgun “Jordan Misja” 313 Tirane

DrejtuarDrejtorit tė Pėrgjithshėm tė Burgjeve, Z. Lulzim  KODRA

Per dijeni: Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ

  

Ne vijim te rekomandimit:   1

   

18/12/2007

Rekomandim pėr marrjen e masave pėr zbatimin e ligjit nė Qendrėn Spitalore tė Burgjeve, Tiranė

Drejtuar: Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ 

   

14/12/2007

Rekomandohet marrja e masave tė menjėhershme me qėllim trajtimin mjekėsor tė paraburgosurit tė mitur, shtetasit Admir Lushaj

DrejtuarDrejtorit tė Institucionit tė Paraburgimit Vlore, Z. Sokrat FEIMAJ 

Per dijeni: Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Burgjeve, Z. Lulzim  KODRA

  

Ne vijim te rekomandimit:   1   2

  

05/12/2007

Nė vijim tė ndjekjes sė rekomandimit pėr realizimin e pėrkthimit dhe botimit zyrtar tė akteve ndėrkombėtare, nė tė cilat Shteti Shqiptar ėshtė palė.

Drejtuar: Ministrit te Drejtesise, z. Enkelejd ALIBEAJ

   

Shenim: Ky dokument pason korrespondencen e nisur dhe te pasqyruar ne rubriken Rekomandime per vitin 2002, date 21/03/2002

  

05/12/2007

Rekomandim per zbatimin e Ligjit nr. 9632 date 30.10.2006 “Per sistemin e taksave vendore”

Drejtuar: Kryetarit te Bashkise Tirane, z. Edi RAMA

     

Ne vijim te rekomandimit:   1

  

05/12/2007

Rekomandim per disa shtesa e ndryshime ne Ligjin Nr. 9632 date 30.10. 2006 “Per Sistemin e taksave Vendore”

Drejtuar: Ministrit te Financave, z. Ridvan BODE

                 Ministrit te Brendshem, z. Bujar NISHANI 

Per dijeni: Kryeministrit te Republikes se Shqiperise, z. Sali BERISHA

                  Kryetarit te Bashkise Tirane, z. Edi RAMA

   

05/12/2007

Rekomandim pėr Revokimin e Vendimit nr. 19 datė 24.05.2007 tė Kėshillit tė Njėsisė Bashkiake Nr.3

Drejtuar: Kryetares se Keshillit te Njesise Bashkiake Nr. 3, Tirane, zj. Margarita SHATRO 

Per dijeni: Kryetarit te Bashkise Tirane, z. Edi RAMA

                  Prefektit te Qarkut Tirane, z. Ruzhdi KEĒI

   

Ne vijim te rekomandimit:   1   2

  

05/12/2007

Rekomandohet fillimi i hetimit pėr veprėn penale tė “Torturės” kryer nė bashkėpunim, parashikuar nga neni 86 e 25 tė Kodit Penal nė ngarkim tė shtetasve, Afrim Shameti, Myfit Hyseni, Erion Malaj dhe Ilir Jaupi,me detyrė punonjės policie nė Institucionin e Paraburgimit Vlorė

Drejtuar: Drejtuesit tė Prokurorisė sė Rrethit Gjyqėsor Vlore, z. Petrit Ēano 

Per dijeni: Prokurorit te Pergjithshem, zj. Ina RAMA

  

Ne vijim te rekomandimit:   1   2

  

26/11/2007

Rekomandohet cilėsi e pranueshme shėrbimi nė furnizimin me energji elektrike pėr banorėt e zonave rurale

Drejtuar: Drejtorit te Pergjithshem te KESH sha, z. Gjergj BOJAXHI

                 Drejtorit Ekzekutiv te OSSH sha, z. Sahit DOLLAPI

Per dijeni: Kryetarit te ERE, z. Bujar NEPRAVISHTA

   

Ne vijim te rekomandimit:   1   2   3

  

20/11/2007

Rekomandohet nisma ligjore pėr pėrfshirjen e rreth 400 familjeve tė zonės sė Berdeneshit Sarandė brenda territorit administrativ tė njė njėsie vendore

Drejtuar: Ministrit te Brendshem, z. Bujar NISHANI 

Per dijeni: Kryeministrit te Republikes se Shqiperise, z. Sali BERISHA

                  Keshillit Bashkiak Sarande

                  Keshillit te Komunes Aliko, Sarande

   

15/11/2007

Rekomandohet fillimi i hetimeve ndaj Shefit te Rajonit te Policise Rrogozhine Ibrahim Maksuti per veprat penale te “Shperdorimit te detyres”, te parashikuar nga neni 248 i K.Penal dhe te “Kryerjes se veprimeve arbitrare”, te parashikuar nga neni 250 i K.Penal

Drejtuar: Prokurorit prane Gjykates se Rrethit Gjyqesor Kavaje, z. Shyqyri DURO

   

14/11/2007

Rekomandohet fillimi i hetimeve ndaj shtetasve Agron Dema, Jemin Shaba, Durim Demiri, Kudret Pepa, Xhevdet Thartori dhe Esat Krasniqi per vepren penale te “Fallsifikimit te dokumenteve dhe rezultateve te zgjedhjeve”, te parashikuar nga neni 326 i K.Penal

Drejtuar: Prokurorit prane Gjykates se Rrethit Gjyqesor Kavaje, z. Shyqyri DURO

  

12/11/2007

Rekomandohet marrja e masave pėr pėrmirėsimin e kushteve dhe trajtimit tė tė dėnuarve tė sėmurė mendore nė Spitalin e Burgut Tiranė

Drejtuar: Ministrit te Shendetesise, z. Nard NDOKA

Ministrit te Drejtesise, z. Ilir RUSMAJLI

Drejtorit te Pėrgjithshėm tė Burgjeve, z. Sajmir SHEHRI

Drejtorit tė Spitalit tė Burgut, z. Lefter MEMI

si dhe:

Kryetarit dhe zv/Kryetarit te Komisionit pėr Ēėshtjet Ligjore, Administratėn  Publike dhe tė Drejtat e Njeriut, z. Fatos BEJA dhe z. Fatmit XHAFA

Kryetarit dhe zv/Kryetarit te Komisionit pėr Punėn, Ēėshtjet Sociale dhe Shėndetėsinė, z. Tritan SHEHU, z. Albert Ēaēi

 

Ne vijim te rekomandimit:   1

  

09/11/2007

Rekomandohet konstatimi i pavlefshmerise absolute te  vendimit te Keshillit te Komunes Gose, Kavaje nr. 8 date 18.05.2007, lidhur me zgjedhjen e kryesive dhe kryetareve te fshatrave te kesaj komune dhe marrja e vendimit dhe te masave te nevojshme per zhvillimin e proēesit zgjedhor ne perputhje me ligjin

Drejtuar:  Keshillit te Komunes Gose, Kavaje

Per dijeni: Ministrit te Brendshem, z. Bujar NISHANI

                 Prefektit te Qarkut Tirane, z. Ruzhdi KEĒI

                 Prefektit te Kavajes, z. Fatbardh REXHA

                 Kryetarit te Komunes Gose, Kavaje, z. Sinan SHALA

  

Ne vijim te rekomandimit:   1 

 

08/11/2007

Rekomandojmė marjen e inisiativės nga grup deputetėsh pėr njė ndryshim dhe shtesė nė Ligjin Nr.8661, datė 18.9.2000 “Pėr sigurimin shoqėror suplementar tė punonjėsve tė Policisė sė Shtetit”

Drejtuar: Kryetarit tė Komisionit Parlamentar pėr Ēėshtjet Ligjore, Administratėn Publike dhe tė Drejtat e Njeriut, z. Fatos BEJA

Kryetarit tė Komisionit Parlamentar te Sigurise, z. Leonard DEMI

Per dijeni: Kryetares se Kuvendit te Shqiperise, zj. Jozefina TOPALLI

                 Ministrit te Brendshem, z. Bujar NISHANI

                 Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Policisė sė Shtetit, z. Ahmet PRENĒI

  

Ne vijim te rekomandimit:   1   2 

   

02/11/2007

Rekomandohet permiresimi i sherbimit te sinjalit televiziv te TVSH-se ne disa zona te largeta te vendit dhe eleminimi i dukurive negative qe kane krijuar anomali ne terren

Drejtuar: Drejtorit te Pergjithshem te RTSH, z. Petrit BECI

Zv.Ministrit te Brendshem, z. Ferdinand PONI

Per dijeni: Kryeministrit te Republikes se Shqiperise, z. Sali BERISHA

                 Kryetares se Komisionit Parlamentar per Edukimin dhe Mjetet e

                  Informimit Publik, znj. Valentina LESKAJ

                  Kryetares se Keshillit Kombetar te Radio-Televizionit,  

 znj. Mersila DODA

  

Ne vijim te rekomandimit:   1 

   

01/11/2007

Rekomandohet marrja e masave te menjehershme per permiresimin e kushteve te Kopshtit te Femijeve Nr.3 ne Qytetin e Burrelit

Drejtuar: Kryetarit te Bashkise Burrel, z. Skender LLESHI

Kryetarit te Keshillit Bashkiak Burrel, z. Besnik MURATI

Per dijeni: Ministrit te Arsimit dhe Shkences, z. Genc POLLO

                 Ministrit te Shendetesise, z. Nard NDOKA

                  Ministrit te Punes, Ēeshtjeve Sociale dhe Shanseve te Barabarta, 

 z. Koēo BARKA

  

30/10/2007

Rekomandohet marrja e masave te menjehershme per rikthimin ne pozita ligjore te gjendjes se krijuar nga levizja e kuadrit ne sektorin e auditit

Drejtuar: Drejtorit te Drejtorise se Pergjithshme te Rezervave te Shtetit, z. Hysen ARAPI

Per dijeni: Drejtorit te Pergjithshem te Auditimit prane Ministrise se Financave, z. Pajtim SHEHU

  

Ne vijim te rekomandimit:   1   2

 

17/10/2007

Rekomandohet shfuqizimi i vendimit tė mosfillimit tė proēedimit penal Nr. 1527, datė 10.05.2007 tė Prokurorisė sė rrethit gjyqėsor Tiranė

Drejtuar: Prokurorit te Rrethit Gjyqesor Tirane, z. Vexhi MUĒMATA

Per dijeni: Prokurorit te Pergjithshem, z. Theodhori SOLLAKU

  

Ne vijim te rekomandimit:   1 

  

24/09/2007

Rekomandojme marjen e masave te nevojshme per pranimin e menjehershem te te paraburgosurve qe ndodhen ne dhomat e sigurimit te organeve te Policise se Shtetit dhe per ekzekutimin e menjehershem te ēdo vendimi gjyqesor per caktimin e mases se sigurise arrest ne burg

Drejtuar: Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Policisė sė Shtetit, z. Ahmet PRENĒI

Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Burgjeve, z. Saimir SHEHRI

Drejtorit tė Policisė sė Qarkut Tirane, Z. Muhamet RRUMBULLAKU

Per dijeni: Ministrit te Drejtesise, z. Ilir RUSMAJLI

                 Ministrit te Brendshem, z. Bujar NISHANI

  

Ne vijim te rekomandimit:   1   2   3

    

20/09/2007

Rekomandim per te ndermarre inisiativėn ligjvenese per miratimin e Projekt Ligjit “Per statusin e personave me aftesi te kufizuar mendore”

Drejtuar: Ministrit te Punes, Ēeshtjeve Sociale dhe Shanseve te Barabarta, 

z. Koēo BARKA

Per dijeni: Kryeministrit te Republikes se Shqiperise, z. Sali BERISHA

   

Ne vijim te rekomandimit:   1

   

20/09/2007

Rekomandim per ekzekutimin e “Urdherit te ekzekutimit” me nr. 403 date 11.04.2006 te Gjykates se Shkalles se Pare Tirane ne zbatim te vendimit nr. 2855 date 08.10.1999 dhe vendimin me nr. 3 akti date 17.10.2000 te  Gjykates se Shkalles se Pare Tirane

Drejtuar: Kryetarit te Zyres se Sherbimit Permbarimor, Tirane, z. Arjan BYLYKBASHI

  

Ne vijim te rekomandimit:   1

  

12/09/2007

Rekomandojmė dhenien e pages per periudhen 05.04.2005 deri ne 05.08.2005 shtetases Shyqyrie LIKRAMA

Drejtuar: Drejtorit te Policise Qarkut Elbasan, z. Arben HYSENI

  

Ne vijim te rekomandimit:   1

  

06/09/2007

Propozim pėr emėrimin (ngarkimin me detyrė) tė institucionit tė Avokatit tė Popullit si Mekanizmi kombėtar pėr parandalimin e Torturės

Drejtuar: Kryeministrit te Republikes se Shqiperise, z. Sali BERISHA

Ministrit te Puneve te Jashtme, z. Lulzim BASHA

Ministrit tė Financave, z. Ridvan BODE

Ministrit te Drejtesise, z. Ilir RUSMAJLI

Per dijeni: Presidentit te Republikes, z. Bamir TOPI

Kryetares se Kuvendit, zj. Jozefina TOPALLI

Kryetarit tė Komisionit tė Pėrhershėm Parlamentar pėr Ēėshtjet Ligjore, Administratėn Publike dhe tė Drejtat e Njeriut, z. Fatos BEJA

Kryetarit tė Komisionit tė Pėrhershėm Parlamentar pėr Ekonominė dhe Financat, z. Edmond SPAHO

 

06/09/2007

Kerkese per shpjegime ne lidhje me modelin e kartes se identitetit.

Drejtuar: Ministrit te Brendshem, z. Bujar NISHANI

Per dijeni: Kryeministrit te Republikes se Shqiperise, z. Sali BERISHA

  

31/07/2007

Rekomandohet fillimi i inspektimit per sherbimin e transportit detar te udhetareve qe ofrohet nga tragetet e huaja.

Drejtuar: Ministrit tė Punėve Publike, Transporteve dhe Telekomunikacioneve, z. Sokol OLLDASHI

Per dijeni: Kryeministrit te Republikes se Shqiperise, z. Sali BERISHA

      

Ne vijim te rekomandimit:   1

  

31/07/2007

Rekomandohet plotėsimi i kėrkesave tė Nenit 401 tė Kodit Detar tė Republikės sė Shqipėrisė pėr hartimin dhe kalimin pėr miratim nė Kėshillin e Ministrave tė disa vendimeve tė veēanta me karakter ndėrministerial.

Drejtuar: Ministrit tė Punėve Publike, Transporteve dhe Telekomunikacioneve, z. Sokol OLLDASHI

Ministrit tė Financave, z. Ridvan BODE

Ministrit te Brendshem, z. Bujar NISHANI

Ministrit te Mbrojtjes, z. Fatmir MEDIU

Ministrit te Turizimit, Kultures, Rinise dhe Sporteve, z. Ylli PANGO

Ministrit tė Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit tė Ujrave, Z. Lufter XHUVELI

Per dijeni: Kryeministrit te Republikes se Shqiperise, z. Sali BERISHA

     

Ne vijim te rekomandimit:   1   2

   

31/07/2007

Pėr domosdoshmėrinė e dublimit tė rrugės sė Plazhit, Plepa – Mali i Robit, Kavajė

Drejtuar: Kryeministrit te Republikes se Shqiperise, z. Sali BERISHA

Ministrit tė Transportit dhe Punėve Publike, z. Sokol OLLDASHI

  

Ne vijim te rekomandimit:   1 

   

31/07/2007

Rekomandohet zbatimi korrekt dhe pa hezitim nga punonjėsit e policisė i Ligjit organik “Pėr Policinė e Shtetit” gjatė rasteve tė tjera pėr shoqėrimin e shtetasve dhe dispozitave proēeduriale penale kur personat kanė kryer vepra penale.

Drejtuar: Drejtorit tė Policisė sė Qarkut Tirane, Z. Muhamet RRUMBULLAKU

Per dijeni: Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Policisė sė Shtetit, z. Ahmet PRENĒI

    

Ne vijim te rekomandimit:   1   2   3

   

26/07/2007

Rekomandojme marrjen e masave te menjehershme per eleminimin e ndotjeve mjedisore

Drejtuar: Kryeinspektoriatit te Mjedisit

Agjencive Rajonale te Mjedisit Tirane, Vlore, Durres, Sarande, Shkoder

Per dijeni: Ministrit te Mjedisit, z. Lufter XHUVELI

  

Ne vijim te rekomandimit:   1   2   3   4   5   6 

  

26/07/2007

Rekomandohet marrja e masave pėr pėrmirėsimin e shėrbimit shendetėsor psikiatrik nė shkallė vendi, pėr ta standartizuar atė me kushte tė pranueshme dhe ligjore.

Drejtuar: Ministrit te Shendetesise, z. Nard NDOKA

Ministrit te Punes, Ēeshtjeve Sociale dhe Shanseve te Barabarta, 

z. Koēo BARKA

Per dijeni: Kryeministrit te Republikes se Shqiperise, z. Sali BERISHA

  

Ne vijim te rekomandimit:   1   2

  

26/07/2007

Rekomandim per eleminimin e parregullsive te aktit administrativ, Rregullore “Per kriteret mjekesore per vleresimin e personave me aftesi te kufizuar”, miratuar me Urdherin Tuaj te perbashket nr.276 date 8.02.2007.

Drejtuar: Ministrit te Punes, Ēeshtjeve Sociale dhe Shanseve te Barabarta, 

                 z. Koēo BARKA

                 Ministrit te Shendetesise, z. Nard NDOKA

   

Ne vijim te rekomandimit:   1

  

19/07/2007

Rekomandojme rishikimin e “Planeve te disllokimit te sherbimeve te Reparteve te Policise se Rendit ne situate normale” ne Komisariatin e Policise Elbasan dhe ne te gjithe Komisariatet e Policise ne shkalle vendi, si dhe plotesimin e tyre me numrin e punonjesve te policise te domosdoshem per te kryer sa me mire dhe me cilesi te larte detyrat funksionale.

Drejtuar: Drejtorit te Pergjithshem te Policise se Shtetit, z. Ahmet PRENĒI

Drejtorit te Policise se Qarkut Elbasan, z. Arben HYSENI

    

Ne vijim te rekomandimit:   1   2   3

  

17/07/2007

Rekomandohet marrja e masave tė menjėhershme pėr botimin nė Fletoren Zyrtare tė Vendimit tė Kėshillit tė Ministrave Nr. 565, dt. 09.08.2006 “Pėr mbrojtjen e shtresave nė nevojė nga rritja e ēmimit tė energjisė elektrike”.

Drejtuar: Kryeministrit te Republikes se Shqiperise, z. Sali BERISHA

Ministrit te Financave, z. Ridvan BODE

Ministrit te Punes, Ēeshtjeve Sociale dhe Shanseve te Barabarta, z. Koēo BARKA

Sekretarit te Pergjithshem te Keshillit te Ministrave, z. Gjergj LEZHJA

  

Ne vijim te rekomandimit:   1   2   3

   

16/07/2007

Dėrgohet Rekomandimi i Avokatit tė Popullit Nr.177 Datė 13.06.2006 “Pėr Miratimin e Rregullores Tip pėr tė Drejtėn e Informimit”

Drejtuar: Sekretarit te Pergjithshem te Keshillit te Ministrave, z. Gjergj LEZHJA

si dhe gjithe organeve te Administrates Publike shqiptare

      

16/07/2007

Dėrgohet Rekomandimi i Avokatit tė Popullit Nr. 160 datė 5.06.2007 “Pėr Miratimin e Rregullores Tip “Pėr shqyrtimin e ankimeve administrative (RTAA)””

Drejtuar: Sekretarit te Pergjithshem te Keshillit te Ministrave, z. Gjergj LEZHJA

si dhe gjithe organeve te Administrates Publike shqiptare

      

13/07/2007

Per trajtimin ne vazhdim te ēeshtjes se demshperblimit te kerkuar nga ish punonjesit e Ambasades Shqiptare ne Beograd

Drejtuar:  Ministrit te Puneve te Jashtme, z. Lulzim BASHA

Per dijeni: Kryeministrit te Republikes se Shqiperise, z. Sali BERISHA

  

13/07/2007

Rekomandohet marrja e masave per shpalljen e menjehershme ne publik te grafikut te kufizimeve te energjise elektrike ndaj klienteve familjare dhe jofamiljare.

Drejtuar:  Drejtorit te Korporatės Elektroenergjitike Shqiptare Kesh.sha,

                  z. Gjergj BOJAXHI

Per dijeni: Kryetarit te Entit Rregullator  tė Energjisė Elektrike,

                  z. Bujar NEPRAVISHTA

  

Ne vijim te rekomandimit:   1

 

12/07/2007

Rekomandim per rivendosjen ne vend te se drejtes ne favor te Z.Gezim Myftari

Drejtuar:  Ministrit te Drejtesise, z. Ilir RUSMAJLI

   

11/07/2007

Rekomandohet marrja e masave me qėllim zbatimin e drejtė tė dispozitave proēeduriale dhe sjelljen korrekte ndaj personave tė arrestuar qė kanė kryer vepra penale.

Drejtuar:  Shefit tė Komisariatit tė Policisė Nr. 5 Tirane, z. Izet HYSA

Per dijeni: Drejtorit tė Policisė sė Qarkut Tirane, z. Muhamet 

                  RRUMBULLAKU

   

Ne vijim te rekomandimit:   1

   

04/07/2007

Rekomandim pėr fillimin e ushtrimit tė detyrės nga Njėsia Ad-hoc, “Pėr shqyrtimin e dosjeve tė prapambetura tė Komisionit Qėndror tė Dėshmorėve tė Atdheut”, sipas Vendimit nr. 54 datė 31.01.2007 tė Kėshillit tė Ministrave.

Drejtuar:  Zv.Kryeministrit te Republikes se Shqiperise, z. Gazmend OKETA

    

Ne vijim te rekomandimit:   1   2   3

  

03/07/2007

Rekomandim  per rivendosjen ne vend te se drejtes,  lidhur me ankesen e Z.Vangjel Coka

Drejtuar:  Kryetarit te Bashkise Tirane, z. Edi RAMA

         

Ne vijim te rekomandimit:   1   2

  

02/07/2007

Rekomandohet fillimi i hetimit, pėr veprat penale tė “Shpėrdorimit tė detyrės, parashikuar nga neni  248 i ndryshuar  i Kodit Penal, si dhe atė tė “Fallsifikimit tė akteve tė gjendjes civile” e parashikuar nga neni 191 i ndryshuar i  K.Penal nė  ngarkim tė punonjėsit tė gjendjes civile Komuna Tamarė  zotit Mark Kapa.

Drejtuar:  Prokurorit pranė Gjykatės sė Rrethit Gjyqėsor, Shkoder

 

Ne vijim te rekomandimit:   1

   

29/06/2007

Rekomandohet marrja e masave pėr lejimin e transportit te mallrave nepermjet doganes nė Pikėn Kufitare tė Qafė Morinės, Tropojė, si veprim qė nxit zhvillimin ekonomik dhe lehtėson shkėmbimet tregtare tė banorėve tė zonės.

Drejtuar:  Kryeministrit te Republikes se Shqiperise, z. Sali BERISHA

                 Ministrit te Financave, z. Ridvan BODE

   

29/05/2007

Rekomandohet shpejtimi i rigjykimit tė ēėshtjes penale  ndaj shtetasit Din Gjonaj.

Drejtuar:  Kryetarit te Gjykates se Larte, z. Thimjo KONDI

   

28/05/2007

Rekomandohet fillimi i proēedurave pėr zhvendosjen e menjėhershme tė linjės 110 kv qė pėrshkon Bulevardin “Zogu I” Tiranė.

Drejtuar:  Drejtorit te Korporatės Elektroenergjitike Shqiptare Kesh.sha,

                  z. Gjergj BOJAXHI

                 Drejtorit Ekzekutiv te Operatorit te Sistemit te Transmetimit,

                  z. Ymer BALLA 

Per dijeni: Kryetarit te Bashkise, z. Edi RAMA

  

Ne vijim te rekomandimit:   1   2

   

25/05/2007

Rekomandohet marrja e masave tė menjėhershme pėr shpronėsimin pėr interes publik tė pronarėve qė janė prekur nga ndėrtimi i linjės 110 kv Zemblak-Korēė.

Drejtuar:  Ministrit tė Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjitikės, z. Genc RULI

                 Drejtorit te Korporatės Elektroenergjitike Shqiptare Kesh.sha,

                  z. Gjergj BOJAXHI 

Per dijeni: Kryeministrit te Shqiperise, z. Sali BERISHA

   

Ne vijim te rekomandimit:   1

   

15/05/2007

Rekomandojmė rikthimin nė Policinė e Shtetit tė ish punonjėsit e policisė Josif Shtėmbari.

Drejtuar:  Ministrit tė Brendshem, z. Bujar NISHANI

   

Ne vijim te rekomandimit:   1

   

04/05/2007

Rekomandim pėr krijimin e kushteve tė nevojshme pėr funksionimin e Komisionit Mbikqyrės tė Ekzekutimit tė Denimeve me Burgim, sipas kreut tė tretė tė ligji nr.8331 datė 21.04.1998 “Pėr Ekzekutimin e Vendimeve Penale”

Drejtuar:  Ministrit te Drejtesise, z. Ilir RUSMAJLI

 

25/04/2007

Rekomandojmė zbatimin e ligjit  gjatė kryerjes sė reformės nė strukturat e Policisė sė Shtetit nė rastet e largimit nga puna tė punonjėsve tė policisė.

Drejtuar:  Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Policisė sė Shtetit, z. Ahmet PRENĒI

Per dijeni: Ministrit te Brendshem, z. Bujar NISHANI

     

Ne vijim te rekomandimit:   1   2

  

25/04/2007

Rekomandohet gjetja e formave tė ligjshme pėr pėrdorimin e pronės private, nė favor tė tė drejtave te pronėsisė tė Z. Spiro Damo.

Drejtuar:  Drejtorit te Pergjithshem te UJESJELLĖS-KANALIZIME sha

                  z. Kostandin BUDURUSHI

  

Ne vijim te rekomandimit:   1

 

24/04/2007

Rekomandohet marrja e masave pėr tė vendosur nė pozita tė ligjshme veprimtarinė e Kesh sha, nė kuadėr tė pėrmirėsimit tė mėnyrės sė matjes sė konsumit tė energjisė elektrike.

Drejtuar:  Kryetarit te Entit Rregullator tė Sektorit tė Energjisė Elektrike,

                  z. Bujar NEPRAVISHTA

                  Drejtorit te Korporatės Elektroenergjitike Shqiptare Kesh.sha,

                  z. Gjergj BOJAXHI 

Per dijeni: Kryeministrit te Shqiperise, z. Sali BERISHA

   

Ne vijim te rekomandimit:   1

   

23/04/2007

Rekomandim per nje ndryshim ne percaktimin e grupimit te personave qe perfitojne statusin e invalidit paraplegjik dhe tetraplegjik, ne VKM-ne nr.619 date 7.09.2006 “Per disa shtesa dhe ndryshime ne VKM nr.31 date 20.01.2001, “Per perfitimet nga statusi i invalidit, paraplegjik dhe tetraplegjik””.

Drejtuar: Kryeministrit te Republikes se Shqiperise, z. Sali BERISHA

                 Ministrit te Punes, Ēeshtjeve Sociale dhe Shanseve te Barabarta

                  z. Koēo BARKA

   

Ne vijim te rekomandimit:   1

   

06/04/2007

Rekomandohet marrja e masave tė menjėhershme pėr shkarkimin dhe zhvendosjen e depozitave tė amoniakut nga Tekstile sha Berat dhe nxjerrja e pėrgjegjėsive administrative pėr neglizhencėn e treguar nga nėpunėsit pėrgjegjės.

Drejtuar: Ministrit tė Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjitikės, z. Genc RULI

Ministrit tė Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit tė Ujrave, Z. Lufter XHUVELI

Inspektoratit Qėndror Teknik, Kryeinspektorit  Z. Ilia KURTI

Inspektoratit tė Mjedisit, Kryeinspektorit  Z. Dritan ARAPI

Prefektit tė Qarkut Berat, Z. Roland BEJKO

Shoqėrisė “Tekstile sha”, Drejtorit  Z. Seravin SADE

   

Para dhe ne vijim te rekomandimit:   1   2   3

   

04/04/2007

Rekomandohet marrja e masave me qėllim respektimin e dispozitave proēeduriale dhe kushtetuese pėr zhvillimin e njė proēesi tė rregullt ligjor, nė proēedimin penal Nr. 294 nė ngarkim tė shtetasit Ilir Sukaj etj.

Drejtuar:  Prokurorit pėr Krime tė Rėnda, z. Adnand KOSOVA

Per dijeni: Prokurorit tė Pėrgjithshėm, z. Theodhori SOLLAKU

 

Shenim: Prokuroria per Krime te Renda Tirane, ne daten 06/07/2008 ka vendosur pushimin e hetimeve per procedimin penal ne ngarkim te shtetasit Ilir Sukaj nga Durresi, i cili ka qene me mase sigurimi "Arrest ne burg".

  

02/04/2007

Rekomandohet kontrolli dhe hetimi ekonomiko-financiar ndaj strukturave tė Kesh sha Tiranė dhe nxjerrja e pėrgjegjėsive ndaj nėpunėsve pėrkatės, nė lidhje me disa shkelje tė denoncuara pranė Zyrės sė Avokatit tė Popullit.

Drejtuar:  Kryetarit te Kontrollit te Larte te Shtetit, z. Robert ĒEKU

  

Ne vijim te rekomandimit:   1   2

 

21/03/2007

Rekomandohet pėrmirėsimi i shėrbimeve dhe vendosja e standarteve tė reja ndaj kompanive tė sigurimit pėr mbulimin e transportit tė mjeteve motorike nė rast aksidenti.

Drejtuar:  Kryetares se Agjencise se Mbikqyrjes Financiare, znj. Elisabeta

                 GJONI

  

Ne vijim te rekomandimit:   1

  

13/03/2007

Rekomandohet hartimi dhe paraqitja pėr miratim pranė Kėshillit tė Ministrave tė projekt-vendimit mbi kriteret liēensuese tė ekspertėve tė dėmeve, si detyrim qė buron nga Neni 89 i Ligjit Nr.9267 dt.29.07.2004 “Pėr veprimtarinė e sigurimit, tė risigurimit dhe ndėrmjetėsimit nė sigurime dhe risigurime”.

Drejtuar:  Kryetares se Agjencise se Mbikqyrjes Financiare, znj. Elisabeta

                 GJONI

Per dijeni: Kryeministrit te Shqiperise, z. Sali BERISHA

 

Ne vijim te rekomandimit:   1

  

07/03/2007

Rekomandohet miratimi i shpejtė dhe vėnia nė zbatim e projektit konēesionar tė Shoqėrisė “Remi sh.p.k”, duke rivendosur nė vend tė drejtat e ligjshme tė kėtij subjekti.

Drejtuar:  Ministrit tė Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjitikės, z. Genc RULI

Per dijeni: Kryeministrit te Shqiperise, z. Sali BERISHA

  

Ne vijim te rekomandimit:   1

  

07/03/2007

Rekomandim per zbatimin e ligjit per marrjen e kallzimeve per shtetasit e konstatuar te humbur dhe proēedurat e dhenies se pasaportave per jashte shtetit per raste te kesaj natyre

Drejtuar:  Drejtorit te Pergjithshem te Policise Shtetit, z. Bajram IBRAJ

Per dijeni: Zv.Ministrit te Brendshem, z. Gjergj LEZHJA

  

19/02/2007

Rekomandohet ndėrmarrja e iniciativės pėr shfuqizimin e dispozitave tė Kodit Penal Ushtarak qė pėrmbajnė dėnimin me vdekje nė gjendje lufte apo situate tė jashtzakonshme, nė zbatim tė Protokollit 13 tė Konventės Europiane pėr Mbrojtjen e tė Drejtave tė Njeriut dhe Lirive Themelore.

Drejtuar:  Ministrit te Drejtesise, z. Aldo BUMĒI

Per dijeni: Kryetares se Parlamentit, zj. Jozefina TOPALLI

                  Kryeministrit te Shqiperise, z. Sali BERISHA

  

Ne vijim te rekomandimit:   1

   

15/02/2007

Rekomandim pėr zbatimin direkt tė nenit 45 pika 3 e Kushtetutės sė Republikės sė Shqipėrisė pėr lejimin e tė burgosurve pėr tė votuar nė zgjedhjet lokale tė 18 shkurtit 2007

Drejtuar:  Ministrit te Drejtesise, z. Aldo BUMĒI

 Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Burgjeve, z. Saimir SHEHRI

 Kryetarit te Komisionit Qendror te Zgjedhjeve, z. Ēlirim GJATA

Per dijeni: Presidentit te Republikes, z. Alfred MOISIU

                  Kryeministrit te Shqiperise, z. Sali BERISHA

 Kryetares se Parlamentit, zj. Jozefina TOPALLI

    

Ne vijim te rekomandimit:   1

  

06/02/2007

Perseritje rekomandimi per ekzekutimin e Vendimit Gjyqesore te formes se prere te Gjykates se Apelit Tirane me Nr.200 dt.14.11.2006, ne fovor te shtetasit Arben Bajraktari

Drejtuar:  Drejtorit te Pergjithshem te Doganave, z. Perparim DERVISHI

Per dijeni: Ministrit te Financave, z. Ridvan BODE

 

02/02/2007

Rekomandim per zgjidhjen e problemit te kater familjeve rome ne Lagjen 5 Maji

Drejtuar:  Kryetarit te Bashkise se Elbasanit

Per dijeni: Prefektit te Elbasanit

                  Komitetit Kombėtar tė Minoriteteve, Tirane

 Shoqates “Amaro Drom”, Tirane

  

Ne vijim te rekomandimit:   1

  

02/02/2007

Rekomandim “Pėr pushimin e cėnimit nė pronėsi tė disa individėve tė Fshatit Bestrovė Vlorė, nga Brigada  e stėrvitjes Bunavi Vlorė"

Drejtuar:  Komandantit tė Brigadės Stėrvitore Bunavi, z. Selim TROCI

    

Ne vijim te rekomandimit:   1

  

01/02/2007

Rekomandojme marrjen menjehere te masave te nevojshme per rishikimin dhe plotesimin e listave paraprake te zgjedhesve, per zgjedhjet e 18 Shkurtit 2007

Drejtuar:  Kryetarit te Komunes Paskuqan, z. Jashar HOXHA

Per dijeni: Presidentit te Republikes se Shqiperise, z. Alfred MOISIU

                  Kryeministrit te Shqiperise, z. Sali BERISHA

 Zv.Ministrit te Brendshem, z. Ferdinand PONI

 Kryetarit te Komisionit Qendror te Zgjedhjeve, z. Ēlirim GJATA

 Kryetarit te KZQV, Paskuqan

 Drejtorise se Pergjithshme te Gjendjes Civile

 Zyres se OSBE-s

 Zyres se ODHIR-it

 Partise Socialdemokrate te Shqiperise

  

Ne vijim te rekomandimit:   1   2   3

   

29/01/2007

Dergohen rekomandimet e Konferences Kombetare “Te drejta dhe dinjitet te barabarte per Personat me Aftesi teKufizuar”

Drejtuar:    Presidentit te Republikes, z. Alfred MOISIU

Gjithashtu: Kryeministrit te Shqiperise, z. Sali BERISHA

   Kryetares se Parlamentit, zj. Jozefina TOPALLI

   Zv. Kryeministrit, z. Ilir RUSMAJLI

   Ministrit te Punes, Ēeshtjeve Sociale dhe Shanseve te Barabarta

                    z. Koēo BARKA

                    Ministrit te Financave, z. Ridvan BODE

                    Ministrit te Arsimit dhe Shkences, z. Genc POLLO

                    Ministrit te Shendetesise, z. Maksim CIKULI

                    Ministrit te Puneve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit, 

   z. Lulzim BASHA

   Zv.Ministrit te Brendshem, z. Ferdinand PONE

  

25/01/2007

Rekomandim pėr marrjen e masave pėr  zbatimin e konventave ndėrkombėtare, ligjeve dhe akteve nėnligjore tė njohura nga shteti shqiptar pėr trajtimin e tė burgosurve, pėr tė parandaluar rastet e dhunės ndaj tyre

Drejtuar:  Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Burgjeve, z. Saimir SHEHRI

Per dijeni: Kryeministrit, z. Sali BERISHA

 Ministrit te Drejtesise, z. Aldo BUMĒI

 Kryetarit te Komisionit Parlamentar pėr Ēėshtjet Ligjore,

 Administratėn Publike dhe tė Drejtat e Njeriut, z. Fatos BEJA

   

18/01/2007

Perseritet rekomandimi per ekzekutimin e vendimit gjyqesor te formes se prere nr.1820 date 21.04.2004 te Gjykates se Shkalles se Pare Tirane ne favor te qytetarit Rexhep Rama

Drejtuar:  Ministrit te Financave, z. Ridvan BODE

Per dijeni: Sekretarit te Pergjithshem te Keshillit te Ministrave, z. Myqerem

                  TAFAJ

 Ministrit te Puneve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit, 

 z. Lulzim BASHA

   

11/01/2007

Rekomandim per nje plotesim ne Ligjin nr.9588 date 25.07.2006 “Per rillogaritjen e pensioneve”

Drejtuar:  Ministrit te Financave, z. Ridvan BODE

                  Ministrit te Punes, Ēeshtjeve Sociale dhe Shanseve te Barabarta

                  z. Koēo BARKA

                  Kryetarit te Keshillit Administrativ te Institutit te Sigurimeve

                  Shoqerore

   

Ne vijim te rekomandimit:   1

    

    

 Shko ne fillim

___________________________________________________________________________

 

Kthim prapa

 

 

© 2002 - Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.

Ky web site mirėmbahet nga Institucioni i Avokatit te Popullit